Masz spierzchnięte usta, pomimo ich smarowania? Być może twój balsam ochronny zawiera te składniki

Ciągle spierzchnięte, wysuszone i pękające. Usta w czasie mrozów są wyjątkowo wrażliwe. Jak je pielęgnować i przy użyciu których kosmetyków - tłumaczą ekspertki.

Jak zabezpieczać usta przed pękaniem i pierzchnięciem?

Emilia Garłowska dr n. biol., ekspertka marki Sesderma: Nasze usta są niestety w dużej mierze  pozbawione naturalnej ochrony. Naskórek, który pokrywa nasze wargi jest bardzo cienki, dodatkowo skóra warg posiada jedynie nieliczne gruczoły łojowe. Jeśli zestawimy to ze złymi nawykami: oblizywaniem ust, obgryzaniem złuszczającego się naskórka, to szybko doprowadzimy do pierzchnięcia, a potem do pękania ust. Bezwzględnie powinnyśmy w takim przypadku zabezpieczać czerwień wargową ochronną pomadką lub tłustym kremem. Kremu do ust możemy z powodzeniem użyć także na inne wrażliwe miejsca w okolicy ust, jak chociażby skrzydełka nosa.

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Bożena Społowicz, kosmetolog, autorka książki „Skin Coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry”: Jeżeli mamy spierzchnięte usta, bezwzględnie unikamy ich oblizywania na mrozie, warto też zrezygnować z barwników czy perłowych pigmentów w pomadkach, które mogą przyczyniać się do wysuszania wrażliwej śluzówki ust. W składach pomadek ochronnych należy unikać pochodnych ropy naftowej takich jak oleje mineralne i parafiny. Raczej wybierajmy pomadki z naturalnymi składami. Z domowych sposobów dobrze sprawdza się miód nałożony wieczorem na usta. W ciągu dnia możemy natłuszczać usta masłem shea, z awokado, murumuru, monoi. Wybierając się na dłuższy spacer czy wyjazd na narty warto zaopatrzyć się w sztyft z filtrem UV przeznaczony do ochrony warg.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Twoje perfumy i płyn do naczyń mogą być tak samo szkodliwe jak spaliny samochodowe. Nowe badania

Więcej o: