Kleszcze u psa to częsty problem, w szczególności u czworonogów, które nie zostały w porę zabezpieczone przed tymi groźnymi owadami. Kiedy jest odpowiednia pora? Tak naprawdę przez cały rok, nie tylko wiosną i latem. Ciepłe zimy sprzyjają rozmnażaniu się kleszczy i coraz częściej weterynarze mówią o tym, że zimą wcale nie jest bezpieczniej.
Nie jest prawdą, że ugryzienie przez miniaturowego krwiopijcę może naszemu psiakowi przytrafić się tylko w gęstym lesie lub na łące z wysoką trawą. Kłopot może przytrafić się też w przydomowym ogródku lub parku z równo przystrzyżonym trawnikiem. Koniecznie trzeba więc postawić na profilaktykę zwłaszcza w sytuacji, gdy alternatywą są ciężkie skutki pogryzienia przez kleszcze dla zdrowia a nawet życia naszego zwierzaka. Kleszcze przenoszą choroby takie, jak:
Domowe sposoby mogą okazać się skuteczne w profilaktyce ukąszeń przez kleszcza, ale trzeba pamiętać, że nie zastąpią prepratatów polecanych przez weterynarzy. Można wybrać substancje w sprayu, kropelki, obroże chroniące przed pasożytem, ale też tabletki połykane przez psa i dające ochronę przez określony czas. Domowe sposoby to różnego rodzaju preparaty ziołowe. Ich siłą jest naturalne pochodzenie, które ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Można wymienić cały zestaw ziół, które z całą pewnością nie będą tworzyć dla kleszcza przyjaznego środowiska bytowania. Wśród nich bardzo przydatne mogą być:
Domowe sposoby niosą ze sobą trudność w trwałym naniesieniu wywaru z ziół na skórę psa. Podstawowym sposobem jest wcieranie go w sierść i skórę, ale wiadomo, że nie jest to recepta na długotrwałą ochronę i zabieg trzeba często powtarzać. Alternatywą może być stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Posiada on właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, ale też odstrasza pchły i kleszcze. Nieco dłużej będzie też utrzymywał się na skórze zwierzęcia. Warto o nich pamiętać np przez wyjazdem na działkę i wzmocnić działanie preparatów antykleszczowych, ale by zapewnić sobie jak najlepszą ochronę, najlepiej wybrać preparat w porozumieniu z weterynarzem.
Krople dla psa przeciw kleszczom to jedna z najbardziej popularnych opcji w profilaktyce ugryzień czworonogów przez kleszcze. Zwykle preparat podany na skórę zaczyna działać po około 24 godzinach. Do tego czasu musi wniknąć w ciało zwierzęcia. Warto więc uważać, aby w pierwszych trzech dobach po aplikacji środek nie został zmyty przez deszcz lub kąpiel. Krople dla psa na kleszcze działają zwykle około miesiąca i trzeba pamiętać, żeby po tym czasie zaaplikować nową dawkę.
Obroża na kleszcze to wciąż chyba najbardziej popularny sposób na radzenie sobie z tymi niebezpiecznymi owadami u naszych pupili. Coraz częściej jest jednak wypierana przez tabletki, które podaje się psu do zjedzenia dające od miesiąca do nawet trzech ochrony przed ugryzieniem przez kleszcza. Wybierając produkt do ochrony przed klaszczami warto skonsultować się z weterynarzem, który uwzględni sierść, wielkość i charakterystyczne cechy psa, które mogą wpłynąć na skuteczność działania środka antykleszczowego.
''Opaska na kleszcze'' to właściwie więcej, niż jedna kategoria produktów. Dowodem tego jest cena: mamy do czynienia zarówno z produktami o wartości 10 złotych, jak i tymi wartymi ponad 100. Ważnym elementem na który koniecznie trzeba zwracać uwagę jest substancja czynna, którą przesycona jest opaska. Najtańsze mają w sobie z reguły jedynie olejki eteryczne, które nie zapewniają tak mocnej ochrony.