Większość nosi w niej monety. Do czego tak naprawdę służy mała kieszonka w dżinsach?

Małą kieszonkę znajdziemy we wszystkich modelach dżinsów, zarówno damskich, jak i męskich. Czemu ma służyć? Aby się tego dowiedzieć, musimy się nieco cofnąć w czasie.

Każdy z nas zapewne posiada w swojej szafie chociaż jedną parę dżinsów. O uniwersalności i wygodzie tych spodni nie trzeba nikogo przekonywać. Zastanawiałeś się kiedyś, do czego służy mała kieszonka w dżinsach? Znajdziemy ją zarówno w modelach damskich, jak i w męskich. Jedni noszą w niej monety, inni chusteczki czy zapalniczki, sporo osób nic. Jednak jej pierwotny cel był zgoła zupełnie inny.

Zobacz wideo Spodnie biodrówki - skąd się wzięły?

Do czego służy mała kieszonka w dżinsach?

Oryginalna nazwa małej kieszonki w dżinsach to watch pocket. Jaka sama nazwa wskazuje, pierwotnie służyła do noszenia w niej kieszonkowego zegarka na łańcuszku. Obecnie jednak akcesorium to nie jest już używane, dlatego kieszonka zmieniła swoje zastosowanie. Większość osób zaś w ogóle jej nie używa.

Pojawiają się również informacje, że mała kieszonka w dżinsach miała służyć poszukiwaczom złota do przechowywania w niej małych drobinek tego cennego surowca, po tym, jak go wyłowili.

Pierwsze dżinsy (z małą kieszonką) zaprojektowane zostały w XIX wieku w USA. Ich twórcą był Levi Strauss - założyciel kultowej już firmy Levi Strauss & Co. Początkowo spodnie te miały służyć przede wszystkim górnikom, pasterzom oraz farmerom jako ubranie robocze, a także kowbojom. Ze względu na swoją wytrzymałość oraz uniwersalność, bardzo szybko jednak pojawiły się na ulicach jako spodnie na co dzień.

Zobacz: Męskie spodnie w stylu militarnym!

Więcej o: