Wielkanoc 2021. Kiedy wypada dla katolików, a kiedy dla prawosławnych?

Wielkanoc 2021 wypada w tym roku dość wcześnie. Kiedy dokładnie będziemy obchodzić święta Wielkiej Nocy?
Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Kiedy przypada Wielkanoc w 2021 roku? Święta wielkanocne są świętami ruchomymi, a oznacza to, że co roku przypadają w innym terminie.

Kiedy Wielkanoc 2021 - data święta ruchomego

Data najważniejszego święta dla chrześcijan jest ściśle związana z fazami księżyca. Wielkanoc bowiem zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W 2021 roku jest to dokładnie 4 kwietnia.

Święta Wielkanocne poprzedza tzw. Wielki Tydzień. Rozpoczyna się on od Niedzieli Palmowej, która przypada dokładnie tydzień przed Niedzielą Wielkanocną, czyli w tym roku 28 marca. Kulminację świętowania stanowi Triduum Paschalne:

  • Wielki Czwartek (1 kwietnia), kiedy wspominana jest ostatnia wieczerza Pana Jezusa,
  • Wielki Piątek (2 kwietnia) czyli dzień Męki Pańskiej,
  • Wielka Sobota (3 kwietnia), kiedy zwyczajowo święcimy pokarmy na świąteczny stół, a wieczorem uczestniczymy w uroczystej liturgii, podczas której ma miejsce poświęcenia ognia i wody. 

Wielkanoc prawosławna 2021: kiedy wypada?

Wierni prawosławni, podobnie jak ci należący do kościoła rzymskokatolickiego, również obchodzą Wielkanoc. U nich przypada ona jednak zazwyczaj w innym terminie, ze względu na to, że posługują się oni kalendarzem juliańskim. Co jakiś czas termin świąt Wielkiej Nocy u chrześcijan wschodnich i zachodnich zbiega się i przypada w jedną niedzielę. W tym roku jednak nie mamy do czynienia z taką sytuacją, a wierni prawosławni Wielkanoc będą świętować w niedzielę 2 maja 2021.

Wielkanoc 2021: jak będzie wyglądać?

Czy Wielkanoc 2021 będzie taka jak poprzednia? Wszyscy mamy nadzieję, że nie. W ubiegłym roku właśnie w okresie wielkanocnym w Polsce przeżywaliśmy pierwszą falę koronawirusa i związanych z nim obostrzeń. Wielu Polaków po raz pierwszy w życiu nie spotkało się z bliskimi przy świątecznym stole, gdyż takie były ówczesne zalecenia rządu i służb sanitarnych, aby maksymalnie izolować się i nie wychodzić z domu. I mimo upływu roku od tamtych wydarzeń, sytuacja nie uległa znacznej poprawie. Wciąż mamy do czynienia z kolejnymi zakażeniami, ale nadzieję stanowi akcja szczepień, która ruszyła tuż po rozpoczęciu nowego, 2021 roku. Dzięki dużemu zainteresowaniu społecznemu szczepieniami jest szansa na opanowanie sytuacji, a co za tym idzie powrotu do normalności także w kwestii celebracji świąt.

Więcej o: