Wielka Sobota. Do której są czynne sklepy?

Wielka Sobota to ostatni dzień przed Wielkanocą, kiedy możemy zrobić zakupy. Do której są otwarte sklepy w Wielką Sobotę?

Do której są otwarte sklepy w Wielką Sobotę?

Do której są otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Wielkanoc to najważniejsze święto w katolickim kalendarzu liturgicznym. Biorąc pod uwagę, że w Polsce wciąż znaczny odsetek społeczeństwa deklaruje się jako wierzący i praktykujący katolicy, nie dziwi fakt, że w związku ze świętami obowiązują zmienione godziny funkcjonowania wielu instytucji użyteczności publicznej, ale także sklepów. 

Śmigus-dyngus w Katowicach w 1993 rokuLany poniedziałek 2021: kiedy wypada? Historia i tradycja

Niedzielę Wielkanocną poprzedza Wielka Sobota, która kończy Triduum Paschalne. W dniu tym ma miejsce tradycyjne święcenie pokarmów, a wierni gromadzą się na liturgii Wielkiej Soboty, gdzie odbywa się obrzęd poświęcenia ognia i wody. Aby każdy mógł świętować w tym czasie, rządzący podjęli decyzję, że handel w Wielką Sobotę będzie mógł się odbywać maksymalnie do 14.00. W praktyce większość punktów handlowych zamyka się odrobinę wcześniej, aby pracownicy mieli czas na posprzątanie i zamknięcie sklepów. 

Godziny otwarcia sklepów przed Wielkanocą

W Wielką Sobotę zgodnie z polskim prawem obowiązuje ograniczenie handlu, który może odbywać się do godziny 14.00. Istnieją jednak wyjątki od tego prawa. Ograniczenie nie obowiązuje np. aptek czy sklepów na stacjach paliw. Jakie godziny otwarcia sklepów przed Wielkanocą planują największe sieci handlowe, w których zakupy robi zdecydowana większość Polaków?

  • Lidl - w Wielką Sobotę sklepy otwarte do godziny 13:00.
  • Biedronka - w Wielką Sobotę sklepy otwarte do godziny 13:30.
  • Kaufland - w Wielką Sobotę sklepy otwarte do godziny 13:00.
  • Auchan - w Wielką Sobotę otwarty do godziny 13:00.
  • Netto - w Wielką Sobotę sklepy otwarte do godziny 13:00.

Dania na Wielkanoc. Co podać na świątecznym stole? Zdjęcie ilustracyjneDania na Wielkanoc. Co podać na świątecznym stole?

Planując zakupy w Wielką Sobotę warto wcześniej sprawdzić w jakich godzinach będzie działał konkretny sklep, do którego się wybieramy, gdyż godziny otwarcia będą różnić się. Większość super i hipermarketów pozostanie otwarta do 13.00-14.00. Sklepy osiedlowe mogą być czynne nieco dłużej, ale tu wiele zależy od decyzji właściciela. 

Zobacz też: Te paznokcie robią furorę wśród kobiet. Stone nails wyglądają jak pisanka! To idealny wzór na Wielkanoc

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?
Więcej o: