Do czego służy "bootstrap", czyli wystająca pętelka z tyłu butów? Zdziwisz się, jak wiele ma zastosowań

Pętelkę z tyłu butów znajdziemy w większości modeli sportowych butów zarówno damskich, jak i męskich. Wszyscy ją widzą, ale mało kto wie, do czego tak naprawdę służy. Okazuje się, że to bardzo praktyczny wynalazek, który ma więcej niż jedno zastosowanie.

Bootstrap, czyli pętelka lub język z tyłu buta, przede wszystkim ułatwia jego zakładanie lub zdejmowanie, ale z tego większość z nas zdawała sobie sprawę. Okazuje się, że ma więcej zastosowań, a jej nazwa pochodzi od angielskiego określenia "pull oneself up by one's bootstraps, czyli dosłownie "wyciągnij się za pomocą pętli z tyłu butów". W XIX wieku oznaczało to zmierzenie się z zadaniem niemożliwe do wykonania, czyli w Polsce "syzyfową pracą". Ale w praktyce pętelka z tyłu butów nie jest bezużyteczna, a z nią życie staje się po prostu łatwiejsze. W jakich sytuacjach się przydaje?

Zobacz wideo

Zakładanie i zdejmowanie butów jest łatwiejsze

Pierwsze zastosowanie zna większość z nas. Kiedy nie chce nam się używać łyżki do butów, wystarczy chwycić za pętelkę, aby wygodnie wsunąć obuwie na stopę. Pomaga także w jego ściąganiu. To szybka i niezawodna metoda, która jest ułatwieniem dla zabieganych osób i pomaga także w czasie długich spacerów, kiedy but zsuwa się ze stopy.

Przenoszenie

Ta funkcja szczególnie przydaje się w deszczowe dni, kiedy ubrudzimy buty i chcemy je umyć. Wystarczy chwycić za pętelkę, zamiast dotykać ubłoconych podeszew i przenieść do łazienki, aby tam przystąpić do czyszczenia. 

Ramoneski Reserved Ponadczasowe ramoneski w świetnych cenach! Gdzie kupić model, który pokochały kobiety?

Pranie w pralce

Jeśli twoje buty posiadają pętelkę i można je prać w pralce, skorzystaj koniecznie z możliwości przewiązania pomiędzy nimi sznurówki, żeby trzymały się razem i nie mieszały się z resztą prania.

Suszenie butów

Na tym etapie pętelka jest niezastąpiona. Nie trzeba ściskać butów klamerkami, żeby nie spadły na balkon sąsiada, a wystarczy zawiązać je przy pomocą sznurówek i pętelek. Dzięki temu unikniemy odkształceń.

Stabilizacja: prosty trik ze sznurówkami

Zdarza się, że kupione przez nas buty są w dobrym rozmiarze, ale niewystarczająco przylegają do stopy. Jeśli poruszają się przy każdym kroku i nie czujemy się w nich stabilnie, powinniśmy przeciągnąć sznurówki przez pętlę z tyłu obuwia. Dzięki temu buty pozostaną na swoim miejscu. 

Ile do koperty na wesele? 'Jeśli chcieliby, aby zwróciły się koszty, nawet 2000 zł będzie za mało' Ile kosztuje bycie gościem weselnym? "Do koperty włożę 600 zł"

Więcej o: