Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Gazeta.pl
W Indiach najczęściej samobójstwo popełniają kobiety, które pozostają na utrzymaniu męża i zajmują się domem. W 2020 r. 22 372 kobiet odebrało sobie życie. To daje średnią 61 samobójstw dziennie lub jedno dokonywane co 25 min. Jak donosi serwis BBC, samobójstwa gospodyń domowych stanowiły 14,6 proc. wszystkich zarejestrowanych w Indiach samobójstw w 2020 r. (153 052) i ponad 50 proc. całkowitej liczby samobójstw popełnianych przez kobiety.
W 1997 roku NCRB (National Crime Records Bureau), czyli krajowe biuro rejestrujące przestępstwa zaczęło gromadzić dane o samobójstwach na podstawie zgłoszeń. Ujawniono wtedy, że ponad 20 tys. gospodyń domowych zabija się każdego roku. To pokazuje tylko, że problem ten istnieje od lat.
Dlaczego kobiety tak masowo popełniają samobójstwa? Według ekspertów przyczyną jest szerząca się przemoc domowa. Aż 30 proc. wszystkich kobiet w niedawnej ankiecie rządowej przyznało, że spotkało się z przemocą ze strony małżonków, a także że codzienna ciężka praca doprowadza do tego, że ich związki stają się opresyjne.
Kobiety w Indiach mają wiele obowiązków domowych, które sprawiają, że ich życie często zmienia się w harówkę. W rozmowie z bbc.com dr Usha Verma Srivastava, psycholożka kliniczna z północnego miasta Waranasi, opowiedziała o doświadczeniach kobiet zajmujących się domem.
Kobiety są naprawdę odporne, ale istnieje granica tolerancji. Większość dziewcząt wychodzi za mąż, gdy tylko skończy 18 lat, tj. gdy osiąga wiek uprawniający do zawarcia małżeństwa. Młoda kobieta zostaje żoną i synową i spędza cały dzień w domu — gotuje, sprząta i wykonuje prace domowe. Ma niewielką wolność i rzadko ma dostęp do własnych pieniędzy. Jej wykształcenie i marzenia przestają mieć znaczenie, ambicja zaczyna powoli wygasać, rozpacz i rozczarowanie narastają, a samo istnienie staje się torturą.
- tłumaczy psycholożka.
Nie tylko młode kobiety odbierają sobie życie. Problem ten dotyczy również starszego pokolenia. Jego motywacja do popełnienia samobójstwa jest zupełnie inna.
Wiele z nich zmaga się z syndromem pustego gniazda po tym, jak dzieci dorosły i opuściły dom. Wiele z nich cierpi na objawy okołomenopauzalne, które mogą powodować depresję i napady płaczu
- dodaje dr Usha Verma Srivastava.
Niestety, większość kobiet nie może liczyć na pomoc i wsparcie przez to, że praktycznie w ogóle nie wychodzi z domu. Psycholożka Chaitali Sinha, która pracowała wcześniej przez trzy lata w szpitalu psychiatrycznym w Bombaju, w rozmowie z BBC mówiła, że kobiety próbowały nawiązać rozmowę i otrzymać wsparcie od innych kobiet podczas zakupów czy podróży pociągiem. Niestety pandemia koronawirusa zmniejszyła możliwości kontaktu z innymi kobietami.
Gospodynie domowe miały bezpieczną przestrzeń po wyjściu mężczyzn do pracy, ale to zniknęło podczas pandemii. W sytuacjach przemocy domowej oznaczało to również, że często były uwięzione ze swoimi sprawcami. To dodatkowo ograniczało ich ruchy i zdolność do robienia rzeczy, które przynosiły im radość lub ukojenie. Tak więc gniew, ból i smutek narastają z czasem, a samobójstwo jawi się jako ostatnia deska ratunku
- wyjaśnia Chaitali Sinha.
W Indiach często mówi się, że małżeństwa są na wieczność. Według raportu ONZ "Women's Progress of the World's Women" Indie mają jeden z najniższych wskaźników rozwodów na świecie, tylko 1,1 procent kobiet w wieku 45-49 lat rozwiodło się do 2010 roku. Nie oznacza to jednak, że te małżeństwa są szczęśliwe. W rzeczywistości, według danych NCRB (National Crime Records Bureau) z ostatnich lat, wydaje się, że większość kobiet w nieszczęśliwych małżeństwach wybiera śmierć zamiast rozwodu. Geeta Luthra, starsza adwokat w Sądzie Najwyższym Indii, powiedziała w ThePrint, że najczęstszym powodem samobójstw jest depresja.
W 2012 roku w magazynie "The Lancet" dr Vikram Patel podkreślił, że problem leży również w kulturze i aranżowanych małżeństwach.
Wiele kobiet staje w obliczu małżeństw aranżowanych siłą. Mają marzenia i aspiracje, ale często nie mają wspierających małżonków. Czasami rodzice też ich nie wspierają. Są uwięzione w trudnym systemie i środowisku społecznym. Wynikający z tego brak romantycznych, ufnych i czułych relacji ze współmałżonkiem może prowadzić do takich tragedii
- tłumaczy.
Samobójstwa w Indiach wciąż są tematem tabu i nie rozmawia się o nich otwarcie. Wiele rodzin stara się ukryć wstyd, z którym muszą się mierzyć, co ułatwiają przepisy, np. na wiejskich obszarach Indii nie ma obowiązku prowadzenia sekcji zwłok. Z kolei bogate rodziny, w których ktoś targnął się na życie, tuszują samobójstwa. Dr Pathare, który zajmuje się zaburzeniami psychicznymi, mówi, że ONZ chce zmniejszyć liczbę samobójstw na całym świecie, ale pandemia w tym nie pomogła.
Celem Organizacji Narodów Zjednoczonych jest zmniejszenie liczby samobójstw na całym świecie o jedną trzecią do 2030 r., ale w ubiegłym roku liczba ta wzrosła o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak więc zmniejszenie tych liczb wciąż pozostaje mrzonką.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz skorzystać z Kryzysowego Telefonu Zaufania pod numerem 116 123. Na stronie liniawsparcia.pl znajdziesz też listę organizacji prowadzących dyżury telefoniczne specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, pomocy dzieciom i młodzieży czy ofiarom przemocy.