Sangwiniki, czyli jeden z typów osobowości. Czym się cechuje?

Sangwinik: co oznacza to określenie? Temperament człowieka zależy od jego osobowości, które dzieli się na 4 różne typy: choleryczną, flegmatyczną, melancholijną oraz sangwiniczną. Każda z nich cechuje się odmiennym usposobieniem. To pozwala stwierdzić, czy spotkana osoba jest otwarta na nowe doznania, wyzwania i przygody, czy wręcz przeciwnie - skoncentrowana na sobie, niecierpliwa, pedantyczna, wycofana. Którą z nich jest sangwinik?

Sangwinik – kto to jest?

Sangwinik to jeden z podstawowych typów osobowości. Teoria na temat temperamentów u ludzi powstała w czasach Hipokratesa. Według tego starożytnego lekarza greckiego (uważanego za ojca medycyny)  o tym, jakim człowiekiem stanie się w przyszłości noworodek decyduje rodzaj cieczy dominującej w organizmie człowieka. Jego obserwacje dotyczyły produkowanych przez ciało ludzkie płynów, które można sklasyfikować jako:

  • krew (łacińska nazwa to saguis) – osoby z przewagą tej cieczy to sangwinicy,
  • śluz, czyli flegma tworząca się w jamie ustnej i gardle – dominacja tej cieczy występuje u flegmatyków, czyli osób ostrożnych w podejmowaniu decyzji, żyjących swoim rytmem, niespieszących się z załatwieniem ważnych spraw,
  • żółć – przewaga żółci jest charakterystyczna dla melancholików rozmyślających o problemach, kłopotach i porażkach,
  • czarna żółć – cechuje ludzi porywczych, ale czasem przesadnie ambitnych. Choleryk wybucha gniewem z nawet najbłahszego powodu, bywa niemiły, władczy i dokuczliwy.

Obecnie już doskonale wiemy, że temperamentu człowieka nie można rozpatrywać pod względem dominowania cieczy. Naukowcy już dawno udowodnili, że usposobienie człowieka wynika z genów otrzymanych po przodkach, a także zależne jest od jego układu nerwowego.

Jedną z pożądanych cech osobowości jest sangwinizm. Kim jest sangwinik? To osoba, której otwartość na emocje i uczucia oraz niezwykła kreatywność zjednuje sobie przyjaciół wśród nowo napotkanych osób oraz pogłębia przyjaźń pomiędzy starymi znajomymi.

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Sangwinik – cechy usposobienia

Jakie cechy osobowości posiada sangwinik? Jest to osoba niezwykle pozytywna, wrażliwa, cieszącą się życiem, uwielbiającą nawiązywać nowe znajomości, potrafiącą dyskutować na każdy temat, spontaniczna i energiczna. Najczęściej utożsamiany jest z ekstrawertykiem, którego osobowość dobrze współgra z sangwinizmem. Tego typu osoby określane bywają jako młode duchem. Są obdarzeni wysokim poczuciem humoru, wesołością, lekkością w podchodzeniu do codziennych problemów. Sangwinik nie przejmuje się trudnościami, nie zamartwia się z powodu niepowodzeń, nie jest pamiętliwy oraz nie znosi rutyny i stagnacji. To postać niezwykle entuzjastyczna, ekstrawertyczna i otwarta na poznawanie świata.

Sangwinik – typ osobowości a zawód

Sangwinik to typ osobowości otwartej. Jest towarzyski, gadatliwy w dobrym znaczeniu tego słowa, optymistyczny, chętnie ulega motywacji do działania. W pracy podporządkowuje się wyzwaniom. Cechuje się elastycznością i dążeniem do wyznaczonych celów. Znakomicie sprawdzi się w roli aktora, dziennikarza, polityka, handlowca. Dobrze odnajdzie się na stanowisku kierownika czy dyrektora, ponieważ doskonale potrafi zarządzać ludźmi Oczywiście sangwinik nie jest ideałem, ma swoje wady. Do największych należy skłonność do dominacji, dyktatury i determinacji, często ulega słomianemu zapałowi.

W związku, relacjach małżeńskich czy partnerskich jest również niezbyt optymistycznie. Co prawda sangwinik epatuje uczuciami, jednak są one dość powierzchowne i płytkie. Gdy pojawi się rutyna, sangwinik najczęściej potrzebuje adrenaliny, którą może być poszukanie nowego partnera życiowego. Zapominanie o ważnych rocznicach, roztargnienie czy beztroska w regulowaniu rachunków domowych to również negatywna cecha sangwinika. Dość lekko przyjmuje on obowiązkowość, co po pewnym czasie staje się dla drugiej osoby uciążliwe i trudne do zaakceptowania.

Jednak, mimo tych wad, związek z sangwinikiem może być bardzo satysfakcjonujący. Ten typ człowieka potrafi cieszyć się każdą chwilą w życiu, bywa pomocny i szczery w relacjach z bliskimi.

Zobacz też: Ambiwertyk- osobowość środka [definicja, cechy charakteru, zawody]

Więcej o: