Sangwinik to jeden z podstawowych typów osobowości. Teoria na temat temperamentów u ludzi powstała w czasach Hipokratesa. Według tego starożytnego lekarza greckiego (uważanego za ojca medycyny) o tym, jakim człowiekiem stanie się w przyszłości noworodek decyduje rodzaj cieczy dominującej w organizmie człowieka. Jego obserwacje dotyczyły produkowanych przez ciało ludzkie płynów, które można sklasyfikować jako:
Obecnie już doskonale wiemy, że temperamentu człowieka nie można rozpatrywać pod względem dominowania cieczy. Naukowcy już dawno udowodnili, że usposobienie człowieka wynika z genów otrzymanych po przodkach, a także zależne jest od jego układu nerwowego.
Jedną z pożądanych cech osobowości jest sangwinizm. Kim jest sangwinik? To osoba, której otwartość na emocje i uczucia oraz niezwykła kreatywność zjednuje sobie przyjaciół wśród nowo napotkanych osób oraz pogłębia przyjaźń pomiędzy starymi znajomymi.
Jakie cechy osobowości posiada sangwinik? Jest to osoba niezwykle pozytywna, wrażliwa, cieszącą się życiem, uwielbiającą nawiązywać nowe znajomości, potrafiącą dyskutować na każdy temat, spontaniczna i energiczna. Najczęściej utożsamiany jest z ekstrawertykiem, którego osobowość dobrze współgra z sangwinizmem. Tego typu osoby określane bywają jako młode duchem. Są obdarzeni wysokim poczuciem humoru, wesołością, lekkością w podchodzeniu do codziennych problemów. Sangwinik nie przejmuje się trudnościami, nie zamartwia się z powodu niepowodzeń, nie jest pamiętliwy oraz nie znosi rutyny i stagnacji. To postać niezwykle entuzjastyczna, ekstrawertyczna i otwarta na poznawanie świata.
Sangwinik to typ osobowości otwartej. Jest towarzyski, gadatliwy w dobrym znaczeniu tego słowa, optymistyczny, chętnie ulega motywacji do działania. W pracy podporządkowuje się wyzwaniom. Cechuje się elastycznością i dążeniem do wyznaczonych celów. Znakomicie sprawdzi się w roli aktora, dziennikarza, polityka, handlowca. Dobrze odnajdzie się na stanowisku kierownika czy dyrektora, ponieważ doskonale potrafi zarządzać ludźmi Oczywiście sangwinik nie jest ideałem, ma swoje wady. Do największych należy skłonność do dominacji, dyktatury i determinacji, często ulega słomianemu zapałowi.
W związku, relacjach małżeńskich czy partnerskich jest również niezbyt optymistycznie. Co prawda sangwinik epatuje uczuciami, jednak są one dość powierzchowne i płytkie. Gdy pojawi się rutyna, sangwinik najczęściej potrzebuje adrenaliny, którą może być poszukanie nowego partnera życiowego. Zapominanie o ważnych rocznicach, roztargnienie czy beztroska w regulowaniu rachunków domowych to również negatywna cecha sangwinika. Dość lekko przyjmuje on obowiązkowość, co po pewnym czasie staje się dla drugiej osoby uciążliwe i trudne do zaakceptowania.
Jednak, mimo tych wad, związek z sangwinikiem może być bardzo satysfakcjonujący. Ten typ człowieka potrafi cieszyć się każdą chwilą w życiu, bywa pomocny i szczery w relacjach z bliskimi.
Zobacz też: Ambiwertyk- osobowość środka [definicja, cechy charakteru, zawody]