To najkrótszy test na inteligencję. Składa się tylko z 3 pytań, a zdaje go zaledwie co szósta osoba

To prawdziwa gratka dla miłośników matematyki oraz logicznych zagadek. Najkrótszy test IQ na świecie składa się zaledwie z trzech pytań, a mimo to zdaje go jedynie co piąta osoba. Podejmiesz wyzwanie?

Jeśli zawsze chciałaś sprawdzić się w testach na inteligencję, ale szkoda było ci czasu na wiele pytań, mamy dla ciebie rozwiązanie. Ten konkretny test składa się jedynie z trzech pytań matematycznych, co czyni go najkrótszym na świecie. Nie oznacza to jednak, że jest łatwy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

83% badanych nie znało odpowiedzi na te pytania. To najkrótszy test IQ świecie

Choć ostatnio zrobiło się o nim głośno, test nie jest nowy. Cognitive Reflection Test (Test Refleksji Poznawczej) dopiero niedawno został udostępniony w sieci, wcześniej był częścią pracy badawczej z 2005 roku, której autorem był profesor MIT — Shane Frederick. W ramach badań autor udostępnił go ponad 3 tysiącom osób. Problem z jego rozwiązaniem mieli nawet studenci renomowanych uniwersytetów. Tylko 17% poprawnie odpowiedziało na wszystkie pytania.

Jak tłumaczy profesor: 

Dojście do poprawnej odpowiedzi często wymaga stłumienia błędnej odpowiedzi, która pojawia się »impulsywnie« w umyśle

- czytamy na ofeminin.pl

Trzy pytania na inteligencję. Podejmiesz wyzwanie?

  1. Kij i piłka kosztują łącznie 1,10$. Kij kosztuje o 1$ więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?
  2. Jeśli pięć maszyn w pięć minut robi pięć gadżetów, ile czasu zajmie 100 maszynom wyprodukowanie 100 gadżetów?
  3. W jeziorze rośnie lilia wodna. Każdego dnia podwaja swój rozmiar. Jeśli pokrycie całego jeziora zajmuje jej 48 dni, ile czasu zajmie pokrycie połowy jeziora?

Intuicyjne odpowiedzi, które padały najczęściej

Badani najczęściej podają kolejno: 10 centów, 100 minut i 24 dni. To właśnie je twórca określił mianem "impulsywnych", gdyż od razu pojawiają się w głowie. Dopiero po głębszym zastanowieniu przychodzi refleksja, że są błędne.

Oczywiście do takich testów trzeba podchodzić z przymrużeniem oka i nie brać ich jako wyznacznika. Można je uznać jako dobrą zabawę i ćwiczenie dla umysłu.

Jakie są poprawne odpowiedzi?

  1. 5 centów,
  2. 5 minut,
  3. 47 dni.
Więcej o: