Czym wyczyścić przypalone żelazko? Sięgnij po tę przyprawę, a sprzęt będzie jak nowy!

Wystarczy chwila nieuwagi, by na żelazku pojawiły się ślady przypaleń, a ubrania uległy zniszczeniu. Ślady detergentów czy kamień również mogą prowadzić do powstania zabrudzeń na stopie. Na szczęście sprzęt można w łatwy sposób uratować. Sprawdź, czym wyczyścić przypalone żelazko.

Po więcej sprawdzonych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Przypalenia i trudne do usunięcia zabrudzenia mogą pojawić się na żelazku przez chwilę nieuwagi lub niewłaściwe użytkowanie sprzętu. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że nasze ubrania zostaną zniszczone, a na stopie żelazka pojawi się przypalona plama. Ślady po wpadce można jednak usunąć domowymi sposobami. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Po potrzebne składniki zajrzyj do kuchennej szafki!

Najprostszym sposobem na usunięcie śladów przypaleń na stopie żelazka jest pasta z sody oczyszczonej. Jak ją wykonać?

  • Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by powstała gęsta pasta.
  • Nałóż ją na przypalenia i pozostaw na 15 minut.
  • Po upływie kwadransa wyszoruj plamę i usuń resztki produktu.

Na koniec przetrzyj stopę czystą wilgotną ściereczką. Przypalenia możesz również usunąć solą kuchenną. Na papierze do pieczenia lub folii aluminiowej rozsyp cienką warstwę tej przyprawy. Podłącz żelazko do gniazdka i rozgrzej do średniej temperatury. Zacznij przesuwać stopą po soli. Po chwili ślady powinny zniknąć.

Żelazko z powłoką ceramiczną możesz doczyścić przy pomocy białej świecy. Lekko rozgrzej żelazko, a następnie przesuwaj świecą po zabrudzeniach, dokładnie pokrywając je woskiem. Po chwili zetrzyj go ściereczką. Na desce rozłóż papier do pieczenia lub szarą gazetę i zacznij ją prasować. Dzięki temu pozbędziesz się tłustego osadu. Wosk, który utknął w otworach na parę, usuń przy pomocy wykałaczki.

Jak wyczyścić żelazko? Sięgnij po niezawodny ocet

By uniknąć plam i osadu na żelazku, warto regularnie czyścić sprzęt. W tym celu doskonale sprawdzi się ocet. Wodę demineralizowaną wymieszaj z octem w proporcji 1:1 i wlej do zbiornika. Uruchom funkcję pary i odczekaj, aż płyn zniknie. Na koniec wypłucz zbiornik i przetrzyj stopę żelazka, by usunąć resztki kamienia. Ślady przypaleń możesz też wyczyścić ściereczką nasączoną octem.

Więcej o: