Nazwisko często pełni funkcję identyfikującą. Możemy z niego wyczytać, skąd pochodzimy i jakie mamy korzenie. Jak to zrobić? Istnieją na to proste sposoby.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nazwiska pojawiły się w okolicach XIV wieku. Nosili je początkowo przedstawiciele szlachty. Dopiero w XVIII powstał prawny obowiązek dziedziczenia nazwiska i rozpowszechnił się on także na pozostałą część społeczeństwa. Źródłem ich powstawania były imiona ojców, braci, mężów, oraz popularne wyrazy, które dotyczyły danego człowieka lub regionu. Były to nazwy miejscowości, zwierząt, czynności, przedmiotów i innych cech charakterystycznych dla danej osoby. Tak np. możemy dowiedzieć się, że najpopularniejsze polskie nazwisko, jakim jest Nowak, może oznaczać "człowieka nowego", "przybysza", czy "początkującego w zawodzie".
Choć dawniej tylko wybrane osoby miały dostęp do genealogii rodów, dziś każdy może posiąść tę wiedzę i w prosty sposób sprawdzić, skąd wywodzi się jego nazwisko. W tym celu najlepiej udać się do profesjonalnego genealoga lub historyka, który dokładnie prześledzi naszą historię. Miłośnicy tradycyjnych metod mogą skorzystać z archiwów — państwowych, powiatowych, gminnych i miejskich. Wiele informacji znajdziemy również w księgach parafialnych oraz urzędach stanu cywilnego. Prawdziwą skarbnicą wiedzy i ciekawostek mogą okazać się także nasi dziadkowie! Najkrótszą drogą jest wyszukanie w internecie.
Aby poznać podstawowe znaczenie konkretnego nazwiska, warto skorzystać ze strony genezanazwisk.pl. Dowiemy się tam, kiedy dane nazwisko pojawiło się po raz pierwszy oraz z jakich słów, określeń się wywodzi i co może oznaczać. Choć ciekawa, jest to jednak wiedza bardzo ogólna. Jeśli zależy wam na uzyskaniu konkretnych informacji, warto skorzystać z wyżej wymienionych metod.
Ciekawostka: Na stronie dane.gov.pl możemy sprawdzić bazę nazwisk osób żyjących. W tym roku do najpopularniejszych należały: Nowak, Kowalski/Kowalska oraz Wiśniewska/Wiśniewski.