Te szampony miały w składzie rakotwórczą substancję. Wycofano je ze sprzedaży

Producent kosmetyków Unilever postanowił wycofać ze sprzedaży niektóre serie suchych szamponów. Powodem jest możliwa obecność benzenu - toksycznej substancji, która przyczynia się do rozwoju nowotworów. Które kosmetyki zniknęły ze sklepowych półek?

Producent popularnych kosmetyków Unilever poinformował o dobrowolnym wycofaniu ze sprzedaży niektórych ze swoich produktów. Mowa o suchych szamponach, które mogą zawierać benzen. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup, mają prawo go oddać i otrzymać zwrot kosztów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Używasz suchego szamponu? Może przydać ci się częściej, niż myślisz

Suche szampony znanych marek zostały wycofane ze sprzedaży. Powodem jest obecność benzenu

Unilever postanowił wycofać ze sprzedaży wybrane serie suchych szamponów dostępnych w Stanach Zjednoczonych. Decyzja dotyczy kosmetyków wyprodukowanych przed październikiem 2021. Na liście znajdziemy znane marki, takie jak Dove, TRESemmé, Nexxus czy Suave. Wszystko ze względu na potencjalną obecność benzenu. Producent oferuje zwrot pieniędzy za wycofane produkty i zaleca, aby przestać z nich korzystać. Dokładną listę kosmetyków znajdziesz tutaj.

Unilever wycofuje produkty "z dużej ostrożności". Jak benzen wpływa na nasze zdrowie?

Benzen jest trującą substancją uznawaną za rakotwórczą. Wykorzystuje się go m.in. do produktu niektórych smarów, barwników czy detergentów. W zbyt dużych dawkach może prowadzić do rozwoju anemii, białaczki i innych nowotworów oraz chorób krwiUnilever uspokaja, że nie otrzymali żadnych informacji o "skutkach niepożądanych" związanych z używaniem szamponów, a potencjalna ilość benzenu w kosmetykach nie powinna powodować żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Mimo to zaleca, aby przestać z nich korzystać. Zaznacza także, że ostrzeżenie nie dotyczy pozostałych produktów firmy. "Unilever USA wycofuje te produkty z dużej ostrożności" - czytamy w Washington Post.

Więcej o: