Jak zrobić kotyliony ze wstążki, bibuły i papieru? Proste instrukcje krok po kroku

Kotylion to biało - czerwona rozetka ułożona w okrąg. Nosi się ja podczas ważnych świąt państwowych jak np. Narodowe Święto Niepodległości czy Święto 3-go Maja. Symbolizują orła białego na czerwonym tle. Jak zrobić kotyliony z papieru, bibuły i wstążki?

Kotylion to symbol patriotyzmu, miłości i przynależności do ojczyzny. Od zewnętrznej strony powinien być czerwony, a w środku biały. Coraz częściej jednak spotykamy odwrócone kolory, które również są dozwolone. Jak go wykonać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Święto Niepodległości 2021. Oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie

Jak zrobić kotylion ze wstążki? Prosta instrukcja krok po kroku

Aby wykonać kotylion ze wstążek, będziesz potrzebować:

 • blok techniczny,
 • białą i czerwoną wstążkę,
 • taśmę dwustronną lub klej,
 • nożyczki,
 • agrafkę,
 • cyrkiel.
 1. Na kartkach narysuj cztery koła. Wytnij je, a następnie z dwóch pierwszych dodatkowo wytnij środek tak, by były szerokie na 2 i 1,5 cm.
 2. Do jednego z mniejszych kół wetknij agrafkę.
 3. Na okręgach przyklej taśmę lub wysmaruj je klejem.  
 4. Na mniejszy okrąg nawlecz białą wstążkę, a jej koniec ukryj pod spodem. To samo zrób z większym okręgiem i czerwoną wstążką oraz kółkiem i białą wstążką.
 5. Za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej połącz ze sobą okręgi. Na samym dole powinien być ten z agrafką, dalej największy, następnie mniejszy z białą wstążką, a na samym końcu kółeczko 3 cm.
 6. Ze wstążek wytnij dwa kawałki o długości 10 cm i przyklej je od spodu. Pamiętaj, że biała wstążka powinna być po prawej stronie. 

Jak zrobić kotylion z bibuły? Potrzebujesz jedynie kilku minut

Kotylion z bibuły jest prosty do wykonania. Będziesz potrzebować bloku technicznego, białej i czerwonej bibuły, kleju lub taśmy dwustronnej i nożyczek. Z papieru wytnij koło a w jego środku mniejsze. Pomarszcz czerwoną bibułę, a następnie przełóż przez środek koła do połowy. To samo zrób z białą bibułą. Na końcu zakryj dziurkę kulką z białej bibuły i zaklej z drugiej strony, by nie wypadała. Dokładnie zaklej także przód i tył czerwonej bibuły.

 

Kotylion z papieru. Prosty sposób na piękną rozetę

Kotylion z papieru zrobisz z czerwonej i białej kartki, kawałka białej tekturki, kleju, nożyczek i agrafki. 

 1. Z białego i czerwonego papieru wytnij po dwa kółka, kilkanaście cienkich pasków oraz po jednym dłuższym. Kółko z czerwonych powinno być większe, a paski dłuższe.
 2. Końce pasków posklejaj ze sobą, by tworzyły małe pętle i przyklej je do wcześniej wyciętych kółek w tym samym kolorze, tak by wyglądem przypominały słońce.
 3. Na czerwoną kartkę z paseczkami naklej białą, zrób to pod kątem, by paski się wymieniały, a nie pokrywały równo.
 4. Zamknij kotylion z przodu z pomocą białego kółeczka, z tyłu natomiast przyklej tekturkę z agrafką, a do niej przyczep dwa dłuższe paski.
Więcej o: