W trakcie sezonu przeziębieniowego wiele osób zmaga się z zatkanym nosem oraz zawalonymi zatokami. To skutecznie uprzykrza codzienne funkcjonowanie, gdy nie możemy odetchnąć pełną piersią lub odczuwamy nieprzyjemny ból. W takim przypadku należy oczywiście udać się do lekarza i skonsultować z nim swoje leczenie. Dodatkowo można też wypróbować dwa naturalne, domowe sposoby, które przyniosą ulgę, odtykając nos oraz zatoki.
Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak odetkać zawalone zatoki? Okazuje się, że wystarczy wykonać krótki masaż, który przyniesie ulgę. Należy robić go delikatnie i ostrożnie, jednak od razu po jego zakończeniu poczujesz, że z zatok zaczyna spływać wydzielina. Po kilku minutach znów odetchniesz pełną piersią, a nos i zatoki nie będą już zawalone. Jak wykonać taki masaż?
Michał Sochaj nagrał na TikToku krótki filmik instruktażowy, pokazując, jak masować zawalone zatoki. Wykonasz go za pomocą palca wskazującego i środkowego obydwu dłoni. Umieść je między brwiami i delikatnie uciskając, przesuwaj w stronę skroni. Po tym ułóż palce po bokach nosa tuż obok kącików oczu i masuj zatoki nosowe w dół. Na koniec wymasuj zatoki szczękowe, kładąc palce przy płatkach nosa i kierując ruch w stronę ucha. Każdą z tych czynności wykonaj kilkanaście razy. Dokładny instruktaż pokazany jest na poniższym TikToku.
Podczas walki z zatkanym nosem warto wykorzystać domowe sposoby. Jednym z nich jest inhalacja na zatoki. Jak ją wykonać? Do dużej miski wlej litr gorącej, parującej wody i dodaj do niej jeden z ulubionych dodatków, który pomoże odetkać zawalone zatoki. Po tym nachyl się nad parą, okrywając głowę ręcznikiem, by nie uciekała na boki. Taki proces trwa od 10 do 20 minut w zależności od tego, jak intensywnie paruje woda. Inhalacja na zatoki powinna być powtarzana 2 razy dziennie.
Co dodać do domowej inhalacji? Wlej do wody olejek na zatoki, który kupisz w aptece za kilka złotych. Świetnie w tej roli sprawdzi się olejek eteryczny eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, sosnowy lub miętowy. Możesz też sięgnąć do szafki z przyprawami. Wsyp do wody łyżkę suszonego rozmarynu, rumianku lub szałwii. Jeśli nie masz żadnych z tych produktów, dobrze sprawdzi się też sól kuchenna. Wystarczy wsypać do wody 3 łyżki, a inhalacja przyniesie ulgę.