Wysyłasz deklarację w Twój e-PIT? Uważaj! Przez ten błąd możesz nie dostać zwrotu podatku

Korzystanie z Twój e-PIT to znaczne ułatwienie. Rozliczenie PIT za 2022 rok staje się o wiele łatwiejsze i szybsze. Zdarza się jednak, że w zaakceptowanej deklaracji pojawiły się drobne błędy, przez które możemy nie otrzymać zwrotu podatku. Na co zwracać uwagę wysyłając PIT przez podatki.gov.pl?

Twój e-PIT to usługa, która znacznie ułatwia coroczne składanie deklaracji podatkowych. Wiele osób akceptuje zeznanie bez sprawdzania, czy wszystkie automatycznie wyliczone kwoty i dane są prawidłowe. Może to oznaczać nie tylko brak zwrotu podatku w określonym terminie, a więc 45 dni w przypadku deklaracji składanych przez internet, lecz także wiązać się z poważnymi problemami. Na co warto zwrócić uwagę, zanim zaakceptujesz deklarację na stronie podatki.gov.pl? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

E-urząd skarbowy. Program Twój e-PIT nie chroni przed pomyłkami

Przede wszystkim zwróć szczególną uwagę na zmiany uprawnień przysługujących podatnikom z lat poprzednich. Uprawnienia przenoszone są automatycznie z wcześniejszych deklaracji. Upewnij się, że są aktualne i wyliczone prawidłowo. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy system prawidłowo wprowadził stawkę podatkową. Błędy w tym zakresie mogą skutkować opóźnieniem wypłaty zwrotu podatku.

Pamiętaj, że Twój e-PIT automatycznie nalicza ulgę prorodzinną, jeśli podatnik ma dzieci w określonym wieku. System jednak nie jest w stanie zweryfikować, czy prawo do ulgi na dziecko faktycznie przysługuje. Jeśli dziecko zarabia, a jego dochód w 2022 roku przekroczył dwunastokrotność renty socjalnej (a więc 16 061,28 zł), tracisz prawo do ulgi. W takiej sytuacji musisz więc nanieść poprawki, by nie narazić się na problemy.

Zwróć uwagę na to, czy program Twój e-PIT prawidłowo wyliczył i zsumował koszty ryczałtowe. Pamiętaj o rocznych limitach kosztów uzyskania przychodu:

  • 3000 zł dla pracowników miejscowych,
  • 3600 zł dla pracowników dojeżdżających,
  • 120 000 zł kosztów autorskich.

Rozliczenie podatkowe (zdjęcie ilustracyjne) Co można odliczyć od podatku 2023? Zyskasz nawet 1520 zł

Rozliczenie PIT za 2022. Co robić, jeśli pojawił się błąd?

Zdarza się, że podatnik w trakcie składania deklaracji pomylił się na swoją niekorzyść lub na niekorzyść urzędu skarbowego i zaakceptował zeznanie z błędem. Powodem może być nieuwzględnienie wszystkich dochodów osiągniętych w roku podatkowym lub pomyłka we wskazanych kwotach, ale też nieprawidłowe wyliczenie stawki podatkowej czy skorzystanie z nieprzysługujących już ulg. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze złożenie korekty zeznania, poprawienie wszystkich błędów w zeznaniu i dołączenie krótkiego wyjaśnienia, czego dotyczy korekta. W niektórych przypadkach urzędnik może samodzielnie skorygować błędną deklarację PIT, np. jeśli pomyłka pojawiła się w danych osobowych podatnika lub chodzi o błędy obliczeniowe, których korekta zmniejszy wysokość podatku o mniej niż 5000 zł. W przypadku poważniejszych wychwyconych błędów pracownicy skarbówki zwykle kontaktują się z podatnikami. Jednak każdy, nawet niewielki błąd, może znacznie opóźnić wypłatę zwrotu nadpłaconego podatku.

Ulga na dojazd do pracy "300 plus" dla pracowników. Zyskaj na dojazdach do pracy

Więcej o: