Dodaj kilka kropel do wody i umyj balkon po zimie. Smugi i brud z kafelek znikną bez szorowania

Nadchodząca wiosna skłania do wysprzątania balkonów i tarasów, by zapewnić sobie dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Nie każdy wie, od czego zacząć i czym się wspomóc. Okazuje się, że domowe mieszanki świetnie rozprawią się z zabrudzeniami. Są tanie i nie wymagają wiele pracy.

Po licznych opadach śniegu wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje wiosny. To świetny czas, by przygotować na jej nadejście balkon i taras — pora je wyczyścić, uprzątnąć śmieci, umyć kafle, wystawić stolik, krzesła, a nawet plastikową suszarkę na pranie. Nie ma przecież nic przyjemniejszego, niż poranki przy kawie w wiosennej scenerii i delikatnym słońcu, które dopiero zaczyna rozgrzewać nasze mieszkania. Wiele osób zastanawia się, czym wyczyścić balkon. Na szczęście mamy proste triki, dzięki którym powierzchnia zalśni czystością. Sprawdź, od czego zacząć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Czym umyć brudny balkon? Rozpocznij od uprzątnięcia powierzchni

Zanim przejdziesz do czyszczenia domowymi środkami, usuń z balkonu przedmioty stojące i wiszące na barierkach. Zimą w mniejszym stopniu korzystamy z tej powierzchni, dlatego często wystawiamy kartony, stare garnki, donice i inne przedmioty, na które szkoda nam miejsca w domu. Warto ocenić ich stan, odpowiednio posegregować i zdecydować, co wyrzucić, a co jeszcze nadaje się do ponownego użycia. 

Sprzątanie balkonu lub tarasu warto rozpocząć, dopiero gdy za dnia jest sucho i słonecznie, a na płytkach nie zalega śnieg i deszcz. W pierwszej kolejności dobrze jest odkurzyć powierzchnię lub zamieść drobinki piachu szczotką z twardym włosiem. 

Jak umyć posadzkę na balkonie? Wykorzystaj wiadro i domowy środek czyszczący

Do czyszczenia balkonu sprawdzą się produkty, które zapewne mamy już w domu. W pierwszej kolejności należy przygotować wiadro z ciepłą wodą. Warto mieć na uwadze, że podczas sprzątania ciecz będzie trzeba kilka razy wymienić. Do wody możesz dodać:

  • płyn do mycia naczyń,
  • mydło i sodę oczyszczoną,
  • ocet (w proporcji 1:3 z wodą).

Każda z trzech mieszanek powinna bez trudu rozprawić się z zabrudzeniami. Jeśli twoja posadzka jest wykonana z gresu, nieoceniony okaże się sok z cytryny. Wystarczy nanieść go na powierzchnię, wetrzeć, odczekać kilkanaście minut, a następnie przemyć płytki wodą. Do czyszczenia sprawdzi się delikatna ściereczka lub mop z wkładem z mikrofibry. Przed rozpoczęciem sprzątania z zastosowaniem jednej powyższych metod należy najpierw upewnić się, że domowy detergent nie uszkodzi płytek lub fug. Dobrym pomysłem jest wykonanie testu na niewielkiej, mało widocznej powierzchni.

Więcej o: