Kiedy przycinać hortensje? Nie przegap tej daty! Latem będą bujnie i kolorowo rosły

Kiedy przycinać hortensje? Nadchodzi wiosna, a wraz z nią odpowiedni termin na zadbanie o kwiaty w ogrodzie. Okazuje się, że innego rodzaju pielęgnacji wymaga hortensja ogrodowa, a innego hortensja bukietowa. Kiedy przycinać, by pozbyć się zeschniętych pędów?

W ogrodach można zauważyć wiele różnych gatunków hortensji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że terminy ich przycinania się różnią, a są odmiany, które w ogóle tego nie potrzebują. Wszystko ze względu na to, iż niektóre kwitną na pędach tegorocznych, a inne, tak jak hortensje bukietowe, zawiązują pąki kwiatowe poprzedniego lata. Kiedy przycinać hortensje?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Kiedy przycinać hortensje ogrodowe? Okazuje się, że ta odmiana nie wymaga cięcia

Mało kto zdaje sobie sprawę, że hortensja ogrodowa nie wymaga corocznego cięcia. Wszystko ze względu na to, że tworzy kwiaty na pędach zeszłorocznych. Wiosną wystarczy pozbyć się chorych, przemarzniętych i złamanych witek — najlepiej wtedy, gdy hortensja wypuści już liście a temperatury na zewnątrz będą dodatnie. Dzięki temu dokonanie oceny, które pędy są martwe będzie o wiele prostsze. Przed rozpoczęciem wegetacji, w marcu i kwietniu, należy też ściąć jedynie kwiatostany. Warto zachować przy tym ostrożność, by nie uszkodzić pąków rośliny. 

Hortensja bukietowa. Kiedy przycinać?

Hortensja bukietowa jest uwielbiana przez wielu ogrodników, ponieważ nie jest skomplikowana w uprawie. Kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego najlepszym terminem na dokonanie cięcia jest przełom marca i kwietnia, a więc jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści. Młode rośliny należy przycinać 15-20 cm nad ziemią do 2/3 długości i pozostawiając jedynie 2-3 pary pąków. Co roku można robić to wyżej, decydując samemu o gęstości i wysokości krzewu. Jeśli pędy są słabe, warto przyciąć je do połowy. Nie ma większego znaczenia, czy hortensja została posadzona jesienią, czy w innym terminie — cięcie należy zawsze wykonać wiosną.

Przycinanie hortensji bukietowej każdego roku sprawi, że roślina bujnie obsypie się kwieciem. To bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym nie powinno się zapominać. Podobne zasady cięcia dotyczą również innej odmiany — hortensji krzewiastej.

Więcej o: