Wcale nie do ozdoby. Po co tak naprawdę jest ta mała kieszonka w jeansach?

Małą kieszonkę znajdziemy niemal we wszystkich modelach jeansów, zarówno damskich, jak i męskich. Wiele osób nosi w niej monety, ale wcale nie po to została stworzona. No to właściwie czemu miała służyć? Aby się tego dowiedzieć, musimy nieco cofnąć się w czasie.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Większość z nas ma zapewne w swojej szafie chociaż jedną parę dżinsów. O zaletach tych spodni nie trzeba nikomu mówić. Pasują niemal do wszystkiego, nie wychodzą z mody i są bardzo wygodne. Choć nosimy je od lat, jeden z elementów pozostaje dla wielu tajemnicą. Mowa o małej kieszonce, która znajduje się tuż przy większej kieszeni. Część osób nosi w niej drobne, inni przedmioty takie, jak zapalniczka czy gumka do włosów, a niektórzy traktują ją po prostu jako element ozdobny. Jej pierwotne przeznaczenie było jednak zupełnie inne.

Zobacz wideo

Tajemnica małej kieszonki w jeansach. Do czego służy? 

Pierwsze jeansy z charakterystyczną małą kieszonką zaprojektował w XIX wieku w USA Levi Strauss - założyciel kultowej firmy Levi Strauss & Co i twórca noszonych do dziś Levis'ów. Na samym początku przeznaczone były przede wszystkim górnikom, pasterzom, kowbojom oraz farmerom jako ubranie robocze - wszystko ze względu na ich wytrzymałość. Na przestrzeni lat wiele się jednak zmieniło i dziś noszone są niemal przez wszystkich. Jeśli chodzi o małą kieszonkę znajdującą się przy dużej, przedniej kieszeni, jej oryginalna nazwa to "watch pocket" i jaka sama nazwa wskazuje, pierwotnie stworzona została właśnie po to, by nosić w niej kieszonkowy zegarek na łańcuszku. Obecnie jednak raczej nie wykorzystuje się jej już w ten sposób.

A po co są te małe metalowe guziczki przy kieszeniach jeansów?

Niektórzy zastanawiają się również, po co przy kieszeniach jeansów umieszczono małe metalowe guziczki. Otóż są to nity, które pojawiły się nieco później niż mała kieszonka. W pewnym momencie okazało się, że rogi w kieszeniach jeansów, które w trakcie pracy noszą robotnicy, szybko się przecierają. Wówczas twórcy kultowych spodni postanowili dodać nity, których zadaniem jest wzmocnienie materiału. Dzięki temu zyskały na trwałości.

Więcej o: