Co robić po użądleniu pszczoły? Najlepszy okład znajdziesz w kuchni. Szybko uśmierzy ból

Co robić po użądleniu przez pszczołę? Wiedza jest bardzo istotna zwłaszcza latem, gdy na zewnątrz widać coraz więcej owadów. Okazuje się, że ból można uśmierzyć domowymi sposobami, jednak w przypadku osób z uczuleniem na jad pszczeli sprawa ma się zupełnie inaczej.

Użądlenia owadów doznajemy zwłaszcza latem. Podczas ciepłych dni często widujemy pszczoły na dworze, dlatego warto mieć się na baczności — zwłaszcza dlatego, że nie zawsze da się uniknąć ich ataku. Co więc robić, gdy go doznamy? Wiedza jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku osób uczulonych na ich jad.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 57-latek uprawiał marihuanę między ulami, bo "dobrze wpływała na kondycję jego pszczół"

Co robić po użądleniu pszczoły? Bardzo ważna jest obserwacja

Jad pszczeli składa się z enzymów i peptydów, które pod skórą powodują reakcję zapalną. Objawami najczęściej są ból, obrzęk i zaczerwienienie. Jeśli doznałaś użądlenia, w pierwszej kolejności jak najszybciej usuń żądło spod skóry. Podważ je płaskim przedmiotem, np. kartą z bankomatu. Nie wyciągaj go palcami lub pesetą, bo poprzez ściśnięcie pod skórę mogą uwolnić się większe ilości jadu. Jak jeszcze sobie pomóc?

  • Zastosuj okład z cebuli, octu, sody lub soku z cytryny;
  • przemyj użądlone miejsce wodą z mydłem;
  • zastosuj krem antyseptyczny lub środek antyhistaminowy z apteki (bez recepty).

Po użądleniu należy przebywać przez około 30 minut pod obserwacją, by sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Osoby, które wiedzą, że mają alergię na jad pszczeli, powinny zawsze mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z dawką adrenaliny, która jest dostępna na receptę. Jak pomóc osobie z silną alergią po użądleniu przez pszczołę?

  1. Podaj lek z adrenaliną domięśniowo, najlepiej z boku uda i wezwij pogotowie.
  2. Jeśli przez 10 minut nie dojdzie do poprawy, należy ponownie podać adrenalinę.
  3. W przypadku zatrzymania oddechu należy przystąpić do resuscytacji aż do przybycia pogotowia.

Bez względu na to, czy u osoby z alergią nie pojawią się objawy lub adrenalina zadziała i tak wezwij pogotowie. Niepożądane skutki użądlenia mogą ujawnić się nawet do 24 godzin po wydarzeniu.

Jaka dawka jadu jest śmiertelna? W przypadku uczulenia nawet jedno użądlenie może mieć tragiczne konsekwencje

Na TikToku @pszczelarz_z_wachocka jakiś czas temu opublikowano nagranie, na którym wyjaśniono, co dzieje się po użądleniu pszczoły. Autor nagrania wskazał, że podczas użądlenia do ciała zostaje wprowadzone około 50-140 mikrogramów jadu. Dawka śmiertelna wynosi około 3 miligramy jadu na 1 kilogram ciała. Oznacza to, że można umrzeć po doznaniu od 1000 do 5000 użądleń, choć według niektórych źródeł wystarczy już 500. Należy jednak pamiętać, że jeśli jesteśmy uczuleni na pszczeli jad, nawet jedno użądlenie może skończyć się tragicznie.

Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy internautów. Niektórzy podzielili się własnymi doświadczeniami związanymi z użądleniem pszczoły.

Najśmieszniejsze w byciu uczulonym na jad pszczeli jest to, że często nie wiesz, póki cię nie użądli.
3 miesiące temu użądliła mnie osa, do dziś mnie swędzi to miejsce i mam zgrubienie.
Kumpel też ma uczulenie, dlatego ma zawsze przy sobie adrenalinę w zastrzyku.
Więcej o: