Azalie są roślinami uwielbianymi przez ogrodników. Wiosną obsypują się pięknymi kwiatami, a po przekwitnięciu ozdobę stanowią ich wyjątkowe, charakterystyczne liście. Sprawdź, co sadzić obok azalii i jakie wymagania ma ta roślina.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Azalie należy sadzić i przesadzać wiosną lub jesienią. Wtedy nie zagrożą im już ani upały, ani susze. Rośliny mają dosyć płytki system korzeniowy, dlatego podejmując działanie, należy wykopać dołki na głębokość około 40 cm. Sadząc większe ilości, azalii warto zapewnić im co najmniej 150 cm odległości. Ochronnie dla korzeni możesz też zastosować ściółkowanie rozdrobnioną korą.
Azalie tolerują silne słońce, jednak należy zapewnić im glebę o odpowiedniej wilgotności. Świetnie rozwiną się też w półcieniu. Rośliny nie wymagają licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jedynie zwrócić uwagę na usuwanie pozostałości kwiatów po kwitnieniu, a także utrzymanie odpowiedniego poziomu pH (odczyn 3,5-5,5). Azalie należy podlewać miękką wodą — deszczówką lub cieczą ze stawu. Nie należy dopuszczać do przesuszenia korzeni. Azalie są mrozoodporne i z powodzeniem przetrwają zimę, jednak należy osłonić je od wiatru i przeciągów.
Podczas wyboru sąsiedztwa dla azalii należy mieć na uwadze, czy rośliny, które posadzimy obok, również dobrze rozwijają się w kwaśnym podłożu i preferują półcień lub pełne słońce. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wybór okazów do posadzenia obok azalii jest spory. Na co można się zdecydować?