Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Mama zdradziła mi sekret. Larwy same spadną z liści

Larwa ćmy bukszpanowej jest groźnym szkodnikiem atakującym bukszpan. W trosce o zdrowie i wygląd krzewu warto podjąć działania jak najszybciej. Na szczęście pomogą ci proste, domowe sposoby. Czego nie lubi ćma bukszpanowa i jak się jej pozbyć?

Larwy ćmy bukszpanowej szybko się rozwijają. Są żarłoczne i mogą doszczętnie zniszczyć nawet najpiękniejszy bukszpan. Jeśli zauważysz szkodniki w ogrodzie, czas podjąć działania ochronne dla roślin. Pomoże ci prosty w przygotowaniu i niezawodny oprysk. Potrzebujesz tylko składników z kuchni, a metodę stosowały już nasze mamy i babcie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Przygotuj oprysk z wody i mydła

Jakiś czas temu mama zdradziła mi, że ćmy bukszpanowej można się pozbyć przy pomocy oprysku z wody i szarego mydła. Co ciekawe, metoda sprawdzi się również na mszyce, wełnowce i przędziorki. Wszystko ze względu na owadobójcze działanie produktu. Jak przygotować roztwór? Okazuje się, że to bardzo łatwe. Trik zaprezentował na swoim profilu tiktoker @sosnaijegosadzonki.

  1. Zetrzyj na tarce 3/4 kostki mydła i rozpuść je w 5 l ciepłej wody. Możesz dostosować proporcje do potrzeb. Ważne, by ciecz była miękka, dlatego warto wykorzystać w tym celu deszczówkę.
  2. Zamieszaj roztwór i poczekaj, aż ostygnie.
  3. Dla pewności przelej płyn przez drobne sito, by pozbyć się resztek mydła. Dzięki temu zapobiegniesz poparzeniu rośliny.
  4. Wlej substancję do butelki z atomizerem i obficie spryskaj bukszpan.

Czym pryskać? Ćma bukszpanowa — zwalczanie. Szkodnik szybko pospada z liści

Oprócz mydła w walce z ćmą bukszpanową pomoże ci też olej i ocet z kuchennej szafki. Co należy zrobić?

  1. Wlej do naczynia 0,5 l wody, 3 łyżki oleju rzepakowego i 4 łyżki octu.
  2. Zamieszaj miksturę i przelej ją do butelki z atomizerem.
  3. Spryskaj bukszpan i odczekaj 30 minut.
  4. Spłucz liście bukszpanu, a ćma pospada z liści.
  5. Nie zapominaj o opłukaniu liści, by pozbyć się octu i oleju, ponieważ długi kontakt z substancją może zaszkodzić roślinie. 
Więcej o: