Argentyńska piękność, czyli werbena patagońska. Zastosuj trik ogrodników. Spokojnie przetrwa zimę

W ostatnim czasie werbena patagońska zyskuje na popularności. Jej delikatne fioletowe kwiaty są prawdziwą ozdobą ogrodu, a ona sama słynie ze zdrowotnych właściwości. Jak przygotować ją na jesień i zimę, żeby przetrwała mrozy?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Werbena patagońska inaczej nazywana jest argentyńską. Ma fioletowe, główkowate kwiatostany, które składają się z drobnych kwiatków. Jest miododajna, dlatego przyciąga motyle, pszczoły i inne zapylające owady. Roślina kwitnie od czerwca aż do przymrozków. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, może przetrwać zimę w ogrodzie.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Werbena patagońska. O tym warto pamiętać podczas uprawy

Werbena lubi słoneczne stanowiska i żyzną glebę. Dobrze znosi suszę, a nadmiar wody jej nie służy. Przez nadmierne podlewanie może zacząć gnić. Nie wymaga nawożenia, ale jeśli gleba nie jest bogata w składniki odżywcze, wiosną można zastosować nawóz wieloskładnikowy. Trzeba pamiętać o regularnym podcinaniu, dzięki czemu roślina cały czas będzie kwitnąć i zachowa ładny kształt. Jeśli nie będziesz na bieżąco usuwać przekwitłych kwiatów, werbena patagońska sama zacznie się rozsiewać. W efekcie może zająć dużą część ogródka.

Werbena a zima. Czy można zostawić roślinę w ogrodzie?

Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego najczęściej kwalifikuje się ją jako jednoroczną. Można ją przezimować, czyli jesienią ściąć łodygi, wykopać, wsadzić do doniczki i przechowywać w miejscu, gdzie temperatura wynosi od 2 do 9 st. C. Przez ten czas podlewaj ją sporadycznie. Wiosną powinnaś zobaczyć nowe pąki. Do gruntu możesz ją wtedy wysadzić po wiosennych przymrozkach. Jeśli wolisz zostawić werbenę w ziemi w ogrodzie, musisz zabezpieczyć ją przed mrozem. Trzeba ściółkować glebę korą albo słomą oraz zastosować osłonę z agrowłókniny.

Więcej o: