Ojciec Rydzyk znalazł nowe źródło dochodu. Tyle kosztują studia medyczne na jego uczelni. Lepiej usiądźcie

Na uczelni założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka niebawem rusza rekrutacja na studia medyczne. To będzie pierwszy rok funkcjonowania tego kierunku na toruńskim AKSiM. Nie wszyscy jednak będą mogli sobie na nie pozwolić. Powodem jest ich niewiarygodnie wysoka cena.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Na konferencji padło pytanie o miecz dla Rydzyka. Bochenek uciekł od odpowiedzi: Państwo znowu spekulujecie

Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku serwis Wirtualne Media poinformował, iż ojciec Tadeusz Rydzyk może mierzyć się z pewnymi problemami finansowymi. Fundacja Lux Veritatis, którą zarządza redemptorysta z Torunia, w 2022 roku odnotowała znaczny spadek przychodów. Okazało się, że wpływy z Telewizji TRWAM również drastycznie spadły. 

Najprawdopodobniej jednak zamożny duchowny nie będzie miał powodów do większych zmartwień. Rusza bowiem nabór na studia medyczne w założonej przez redemptorystę Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. We wrześniu br. toruńska uczelnia uzyskała zgodę ministerstwa na uruchomienie kierunku lekarskiego.

"Miło nam poinformować, że stale zwiększamy liczbę miejsc na studiach na kierunkach lekarskich. Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzymało właśnie pozytywną opinię na nowe kierunki lekarskie w następujących uczelniach: Politechnika Bydgoska i Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu" - czytamy we wpisie MEiN na Twitterze.

Ile kosztują studia medyczne na uczelni Rydzyka? Można złapać się za głowę

Czego możemy dowiedzieć się o samym kierunku u źródła? Na stronie toruńskiej uczelni napisano np., że "koncepcja kształcenia studentów na kierunku lekarskim przygotowana przez AKSiM jest zgodna z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Odpowiada na bieżącą sytuację społeczno-demograficzną w Polsce i Europie, gdyż zawód lekarza został wymieniony jako jeden z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce".

Ponadto AKSiM zastrzega, że kształcenie odbywa się tu w "poszanowaniu życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci". Dlatego też władze uczelni cytują słowa Jana Pawła II: "Służyć życiu ze wspaniałomyślnym entuzjazmem (…) towarzyszyć, pielęgnować, wzmacniać, leczyć ból ludzki jest zadaniem…" są swoistym wyznacznikiem i celem do utworzenia oraz prowadzenia studiów (...) na najwyższym możliwym poziomie".

Oferta studiów na kierunku lekarskim jest adresowana do osób, które chcą wykonywać w przyszłości zawód wielkiego zaufania społecznego, ratować zdrowie i życie. Kandydat na studia lekarskie jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie osoby cierpiącej, empatyczny, odpowiedzialny, cierpliwy, chętny do ciągłego uczenia się i pogłębiania zdobytej wiedzy

- dowiadujemy się. Ile natomiast kosztuje semestr studiów lekarskich na uczelni Tadeusza Rydzyka? Uwaga, kwota może wprawić w niemałe osłupienie. Otóż studia na Wydziale Lekarskim AKSiM trwają łącznie 6 lat, czyli 12 semestrów. Kandydat - za jeden semestr studiów stacjonarnych - musi uiścić opłatę w wysokości 19 500 złotych. O ile cena ze semestr nie ulegnie zmianie, na tę chwilę całe 6-letnie studia medyczne na uczelni Rydzyka kosztują 234 tysiące złotych.

Koszt 1 semestru studiów lekarskicna AKSiM w ToruniuKoszt 1 semestru studiów lekarskicna AKSiM w Toruniu Fot. https://www.aksim.edu.pl/dla-kandydata/oferta-studiow/lekarski/printscreen

Źródło: Aksim.edu.pl/Twitter/Business Insider/Wirtualnemedia.pl

Więcej o: