Szminka

Weź pod uwagę jej składniki pielęgnacyjne i trwałość. Zwykle im szminka bardziej trwała, tym mniej przyjazna dla ust

Szminka

Weź pod uwagę jej składniki pielęgnacyjne i trwałość. Zwykle im szminka bardziej trwała, tym mniej przyjazna dla ust

Szminka tradycyjna szybko się ściera, bo jest tłusta, ale za to pielęgnuje wargi - nawilża je, chroni przed chłodem, wiatrem i słońcem. Pomadka typu long-lasting (o przedłużonej trwałości) przez kilka godzin dobrze trzyma się na ustach, ale nie lubią jej wargi suche i spierzchnięte. Ostatnio pojawiły się trwałe szminki nawilżające, które trzymają kolor od pięciu do ośmiu godzin i nie wysuszają warg. Są jednak dość drogie (80-100 zł).

Wybierając szminkę w drogerii, trzeba ją wypróbować na ustach, a nie na przegubie dłoni. Dobrą szminkę poznasz po tym, że lekko i równomiernie rozprowadza się na wargach, nie rozpływa się i nie pozostawia uczucia ciężkości.

Możesz wybierać między kilkoma rodzajami szminek:

Klasyczna - kremowa z 5-proc. zawartością pigmentów, składnikami nawilżającymi i natłuszczającymi. Miękka, łatwo rozprowadza się na ustach. Uniwersalna - można stosować ją do ust suchych, delikatnych i szybko pierzchnących (szczególnie w zimie). Jej wadą jest nietrwałość - kolor trzyma się najwyżej 1-2 godziny.

Transparentna (przejrzysta) - nadaje połysk z odrobiną koloru. Często ma filtry chroniące przed promieniowaniem UV i składniki łagodzące podrażnienia. Bardzo nietrwała - ma mniej pigmentów niż klasyczna szminka. Najlepiej używać jej w lecie, gdy ciężki makijaż wygląda nienaturalnie, oraz do bardzo wrażliwych, łatwo pierzchnących warg.

Trwała lub o przedłużonej trwałości (matowa, pudrowa, long-lasting) - ma od 5 do 10 proc. pigmentów, dzięki czemu kolor trzyma się nawet przez kilka godzin. Trudno się rozprowadza i może wysuszać usta, bo zawiera mało tłuszczów. Nie nadaje się na mróz i wiatr (usta powinny być wtedy natłuszczone).

Non-transfer (nie pozostawiająca śladów) - oprócz dużej ilości pigmentów (powyżej 15 proc.) zawiera także lotne silikony, które ułatwiają rozprowadzanie. W 30-60 sekund po nałożeniu tworzy powłokę, która przez kilka godzin nie ściera się i nie zostawia śladów na filiżankach. Może wysuszać usta i dawać nieprzyjemne uczucie ściągniętych warg.

Trwała szminka nawilżająca - ma kremową konsystencję, łatwo się rozprowadza, kolor dobrze trzyma się nawet przez kilka godzin. Nawilża i natłuszcza wargi.

Błyszczyk - nadaje delikatne zabarwienie i intensywny połysk (najwyżej na godzinę). Często zawiera filtr UV - np. błyszczyk SPF 15 warto zabrać na narty.

Każda szminka będzie lepiej się trzymać na zdrowych ustach. Popękane, łuszczące się wargi trzeba najpierw odżywić i natłuścić dobrym kremem lub pomadką ochronną. Można też nałożyć na usta grubą warstwę wazeliny na noc, a rano zrobić im delikatny masaż np. miękką szczoteczką do zębów.

PRZEDŁUŻ JEJ TRWAŁOŚĆ

W zimie, kiedy usta są suche i popękane, można przedłużyć trwałość tłustej szminki:

Jeśli pomadkę nałożysz pędzelkiem (płaskim, wąskim z dość sztywnym włosiem), lepiej wniknie w skórę warg.

Wklep w usta trochę podkładu, konturówką obrysuj wargi, narysuj gęsto pionowe kreseczki i rozetrzyj. Potem umaluj usta szminką.

Przed umalowaniem wargi przypudruj, nałóż szminkę i ponownie przyprósz sypkim pudrem.

Gdy masz więcej czasu, możesz nałożyć pomadkę pędzelkiem, przycisnąć do ust chusteczkę higieniczną, zbierając nadmiar tłuszczów, lekko przypudrować usta sypkim pudrem i jeszcze raz nałożyć pomadkę.

Podkład pod szminkę nie tylko przedłuża trwałość makijażu ust, ale też optycznie powiększa wargi i wygładza drobne zmarszczki wokół ust.

DANUTA BYBROWSKA