Podkład

Nałożony na twarz ma wyglądać naturalnie - tak jakbyś miała doskonałą cerę, a nie doskonały podkład

Podkład

Nałożony na twarz ma wyglądać naturalnie - tak jakbyś miała doskonałą cerę, a nie doskonały podkład

Możesz robić makijaż bezpośrednio na skórze. Ale jeśli użyjesz podkładu, twarz będzie mieć jednolity kolor, makijaż dłużej zachowa świeżość. Podkład zatuszuje drobne niedoskonałości cery, a jesienią i w zimie da dodatkową ochronę przed mrozem i chłodnym wiatrem. Nie można go zastąpić pudrem, który służy jedynie do utrwalania makijażu i matowania błyszczącej skóry.

Jak go wybrać

Podkład musi harmonizować z kolorem twojej cery - nie testuj go więc na wewnętrznej stronie nadgarstka, ale na policzku. Jeśli jest widoczny, szukaj dalej. Za ciemny podkład zaostrzy rysy, może postarzyć o kilka lat - do opalania bez słońca użyj więc samoopalacza lub pudru brązującego. Gdy nie znajdziesz idealnego odcienia, wybierz odrobinę ciemniejszy, jaśniejszy doda twarzy nienaturalnej bladości. Można także kupić dwa odcienie, jeden nieco ciemniejszy, a drugi odrobinę jaśniejszy i je wymieszać.

Kiedyś mieliśmy podkłady w kremie - do cery suchej, we fluidzie - do cery normalnej oraz tzw. matujące (oil-free) - do cery tłustej i mieszanej. Teraz pojawiły się uniwersalne podkłady w sztyfcie, fluidzie lub kompakcie (czyli w puderniczce) do każdego typu cery.

Nowe podkłady mają lekką konsystencję, łatwo rozprowadzają się i nie brudzą ubrań. Często zawierają odbijające światło cząsteczki tytanu, dzięki którym skóra wydaje się gładsza i rozświetlona.

Jak go używać

Im masz więcej lat, tym mniej używaj podkładu - gruba warstwa nie ukryje zmarszczek, ale je podkreśli. W ogóle, im mniej podkładu, tym lepiej. Możesz nakładać go tylko na czoło, nos czy brodę. A do tuszowania przebarwień, plam czy wyprysków, jeśli trzeba, użyj dodatkowo bazy pod podkład lub korektora.

Podkłady nie niszczą cery, a te nowoczesne nawet ją pielęgnują: chronią skórę przed promieniami UV (mają filtry - 10, 15, 18), nawilżają, neutralizują wolne rodniki, powodujące przedwczesne starzenie się skóry.

Podkłady liftujące, przeznaczone dla kobiet dojrzałych, nie osadzają się w zagłębieniach zmarszczek, ale wygładzają je, nawilżają i ujędrniają skórę.

Codziennie rano na czystą twarz nakładaj krem pielęgnacyjny (jeśli ulotka mówi, że się nadaje pod makijaż), a mniej więcej po dziesięciu minutach, gdy krem dobrze wsiąknie, podkład. Potem zrób makijaż.

KOMPAKTY, SZTYFTY, FLUIDY

kompakty - rano można używać jako podkładu, w ciągu dnia - jako pudru. Nie brudzą rąk - podkład z kompaktu nakłada się lateksową gąbeczką (jest w komplecie). Nie należy ciągnąć gąbki po powierzchni skóry, bo podkład podkreśli zmarszczki i rozszerzone pory. Podkłady w kompakcie zwykle zastępują puder - dość silnie matują. Dlatego polecane są do cer tłustych i mieszanych raczej na chłodniejsze pory roku - w lecie mogą nadawać skórze zbyt ciężki wygląd.

sztyfty - podkład nakłada się na skórę i równo rozprowadza palcami. Na koniec twarz pudruje się sypkim pudrem. Sztyfty najlepiej sprawdzają się w wypadku cer suchych i normalnych. Cerę mieszaną i tłustą mogą niedostatecznie matować.

fluidy - w buteleczkach z aplikatorem lub bez - nakłada się palcami lub lateksową gąbeczką (można ją kupić w drogerii), a potem lekko pudruje twarz. W zależności od rodzaju cery można stosować fluid np. nawilżający (do cery suchej lub mieszanej) albo matujący beztłuszczowy (oil-free) do cery tłustej lub najbardziej uniwersalny - o przedłużonej trwałości (tzw. non-transfer). Podkłady we fluidach nadają się na każdą porę roku.

* DANUTA BYBROWSKA; OPRAC. * DAB