Cellulit

Kuracje i preparaty eliminujące cellulit.

Cellulit

2000-07-06. Kuracje i preparaty eliminujące cellulit.

Współczesne kanony estetyczne nakazują, abyśmy miały sylwetkę o wąskich biodrach. Miotamy się więc między dietami, ćwiczeniami, kosztownymi kuracjami. A zmęczone tym wszystkim, zaczynamy jeść nieumiarkowanie, biczując się w myślach za każdy kęs.

Trzeba pogodzić się z tym, że kobiety wiotkie i smukłe stanowią niewielki procent kobiecej populacji. Większość ma odziedziczone po przodkach biodra szersze od ramion. Tam też najchętniej gromadzi się tłuszcz. Na naszej sylwetce może też zaważyć wczesne dzieciństwo. Do drugiego roku życia komórek tłuszczowych może przybywać. Potem już mamy ich tyle samo, tylko ich wielkość zmienia się w zależności od stopnia ich wypełnienia. Utuczenie niemowlaka płci żeńskiej oznacza, że do końca życia na biodrach, brzuchu, zewnętrznych powierzchniach ud i wewnętrznych kolan będzie tych komórek dużo. Taka osoba ma cellulit zagwarantowany.

Przyczyną nadmiernego rozrostu komórek w podskórnej tkance tłuszczowej u kobiet jest uwarunkowana hormonalnie gospodarka płynami. Żeńskie hormony płciowe powodują zatrzymywanie wody, zwłaszcza w wymienionych wyżej miejscach. Drugą przyczyną jest zbyt obfite jedzenie i mała aktywność fizyczna.

Rozrośnięte komórki i zatrzymywana woda uciskają na drobne naczynka limfatyczne i krwionośne. Zaburzają w nich cyrkulację tak, że niedożywiona, nieoczyszczona z toksyn tkanka łączna ulega degeneracji i zaczyna tworzyć zgrubienia. Źle odżywiona skóra w dodatku wiotczeje.

Cellulit w pierwszym stadium jest słabo widoczny. Mogą go mieć nawet bardzo szczupłe nastolatki. Uwidacznia się bardziej przed miesiączką, kiedy to w organizmie zatrzymywane jest więcej wody.

W drugim stadium widać już lekko pofałdowaną skórę, a w trzecim jej wybrzuszenia, a nawet zniekształcenia ud i bioder.

Najłatwiej wyeliminować objawy cellulitu w pierwszym stadium. Często wystarczy niskokaloryczna dieta, uprawianie sportu, masowanie ciała pod prysznicem szorstką rękawicą lub gąbką, aby pobudzić krążenie. Trzeba zrezygnować z bardzo obcisłych ubrań, zwłaszcza spodni. Należy rzucić papierosy. Lekarze zgodnie twierdzą, że palenie przyczynia się do rozwoju cellulitu.

W drugim i trzecim stadium konieczna jest terapia. Gabinety pielęgnacji urody oferują różne masaże, manualny lub mechaniczny drenaż limfy. Polecane są zabiegi z użyciem prądu niskiej częstotliwości, ultradźwięków, lasera biostymulacyjnego, rozmaite kompresy z algami, olejkami eterycznymi, szlamem morskim.

Lekarze stosują terapię polegającą na przyśpieszeniu rozkładu tkanki tłuszczowej za pomocą prądu (elektrolipoliza), zastrzyki ze środków pobudzających krążenie oraz rozkładających tłuszcz (mezoterapia). Stosują też masaż ultradźwiękowy tkanki, w którą uprzednio wstrzyknięto roztwór soli fizjologicznej (hydrolipoklazja ultradźwiękowa); przeprowadzają zabiegi odsysania tłuszczu (liposukcja).

Kuracje te są bardzo kosztowne - wszechstronna terapia może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co ma zrobić kobieta, która nie ma ani tyle pieniędzy, ani czasu na długie seanse w gabinetach odnowy biologicznej, a chciałaby się pozbyć cellulitu?

Często spotykam się z pytaniem, jak bardzo skuteczne są preparaty antycellulitowe przeznaczone do stosowania w domu. Otóż są one skuteczne pod kilkoma warunkami. Powinny być stosowane co najmniej dwa razy dziennie, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, najlepiej po natrysku lub kąpieli. Nie wystarczy rozsmarowanie kremu czy żelu na skórze. Trzeba je energicznie wcierać po kilka minut, kolejno w uda, brzuch itd. Zajmie nam to minimum pół godziny dziennie. Warto też poprzedzić zastosowanie specyfiku wstępnym masażem. Wykonuje się go specjalnym przyrządem (np. kulkami osadzonymi w tarczy z uchwytem lub wałkiem z zaokrąglonymi szpicami) albo po prostu szczotką pod prysznicem. Pobudza się wtedy krążenie krwi i limfy, spowoduje, że skóra łatwiej wchłonie preparat. Masaż wstępny to dodatkowe kilka minut na każdą część ciała, a zatem następne pół godziny dziennie.

Skuteczne preparaty muszą mieć składniki o działaniu lipolitycznym - przyśpieszającym rozkład tłuszczu i przeciwobrzękowe, usuwające nadmiar wody. Muszą także usprawniać krążenie i napinać skórę. Takie skomplikowane produkty są już na rynku. Prowadzone przez niezależne ośrodki medyczne badania wykazały, że po około miesięcznym używaniu specyfiku, połączonym z masażem, ubytek grubości tkanki tłuszczowej waha się od 5 do 10 procent. Tak więc przy grubości 3 cm ubytek jest 1,5-3 mm. Jak widać, nie ma mowy o "wyrzeźbieniu ciała" po kilkunastu dniach stosowania kremu "cud", jak głoszą reklamy.

MAŁGORZATA LORKOWSKA; KONSULTACJA DR MARZENA PRECHT