Etykieta całowania

Kogo i w jakich sytuacjach powinniśmy całować na powitanie i pożegnanie? Ile razy? Czy cmokanie w policzki może być nie na miejscu?

Jak robią to inni?

Całować czy nie całować? Nadstawiać policzek czy wyciągać rękę? Wahasz się i nie wiesz jak się zachować, kiedy koleżanka twojej koleżanki rzuca się na ciebie i całuje z dubeltówki? Moda na całowanie się podczas powitania jest stosunkowo nowa. Za czasów naszych pradziadków zwyczaj ten był zarezerwowany tylko dla zakochanych i najbliższych członków rodziny. Dzisiaj na powitanie całują się przede wszystkim młodzi ludzie. Zwyczaj ten przyszedł do nas z zachodniej Europy, gdzie całowanie się podczas powitań jest dość powszechne. Warto pamiętać, że w każdym kraju obowiązuje nieco inna etykieta całowania w policzek. Belgowie całują tylko raz, czyli w jeden policzek. Włosi i Hiszpanie witają się za pomocą dwóch pocałunków, po jeden na każdy policzek. Będąc we Włoszech warto wiedzieć, że zwyczaj całowania się na przywitanie jest zawężony do najbliższego kręgu przyjaciół i krewnych. Podobnie w Niemczech, gdzie w policzek całuje się tylko rodzinę i bardzo bliskich przyjaciół. Holendrzy podczas powitania całują trzy razy, z reguły zaczynając od prawego policzka. Francuzi cmokają aż cztery razy. Amerykanie kwestie całowania w policzek rozwiązali w ten sposób, że...całują powietrze. Prawdopodobnie ze względów higienicznych podczas powitania utrzymują fizyczny dystans i tylko udają, że się całują. Znakiem sygnalizującym, że nastąpi powitanie z całowaniem powietrza jest wypowiedzenie słów "hello sweetie", tudzież "hello darling".

Ile razy?

Kiedy nie wiemy ile razy chcemy całować, wówczas łatwo o niezręczność, bo albo wycofamy się za wcześnie, albo pocałujemy kogoś w nos, lub co gorsze, w usta. Najlepiej pozbyć się nawyku całowania po trzy czy cztery razy i przyjąć - co uczynili Anglicy po latach wahania się ile razy powinno się całować - że wersja po jednym całusie na każdą stronę jest najbezpieczniejsza.

Kogo nie całować?

Nie ma ustalonych reguł. Wszystko zależy od intuicji i wyczucia. Całusami w policzek zazwyczaj obdarowujemy bliskie i dobrze nam znane osoby. Naturalne jest witanie się całusami z dobrym znajomym, który wrócił z dalekiej podróży czy którego nie widzieliśmy przez dłuższy okres czasu. Witanie się z całowaniem policzków jest nie tylko wyrazem zażyłości, ale i pewnego spoufalenia znajomości. Nigdy nie całujemy na powitanie szefa, ani koleżanek i kolegów z pracy.

Jak całować?

Aby dać sygnał, że zamierzasz witać się z całusami najpierw wyciągnij ramiona w kierunku swojego przyjaciela. Całowanie rozpoczynaj zawsze od prawego policzka. Prawdziwi Polacy całują tradycyjnie trzy razy, ci bardziej zeuropeizowani dwa. Jeśli zamierzać witać się tylko jednym pocałunkiem zaraz po cmoknięciu odsuń się, aby uniknąć nieporozumień.

Więcej na temat savoir-vivre szukaj na naszym forum, gdzie na wszelkie pytania odpowie Ewa Sawicka , autorka książek "Savoir-vivre. Podręcznik dobrych manier" i "Savoir-vivre. Przy stole.

Ile razy całujesz podczas powitania?
Więcej o: