kultura
-
Paszporty Polityki 2021. Aleksandra Terpińska skrytykowała rząd: "Bardzo trudno jest mi się cieszyć z tej nagrody w tym kraju"
Podczas tegorocznej gali przyznania Paszportów Polityki nie zabrakło nawiązań do obecnej sytiacji politycznej w kraju. "Bardzo trudno jest mi się cieszyć z tej nagrody w tym kraju" - powiedziała Aleksandra Terpińska, odbierając nagrodę w kategorii "film".
-
Przez większość historii ludzkości była wszechobecna. Towarzyszyła nam od urodzenia do śmierci
Zasada jest prosta. Jeśli widzimy, że gdzieś jest mniej kobiet niż mężczyzn, to prawie zawsze kryje się za tym właśnie taka historia: że zmarnowaliśmy jakieś szanse i na tym straciliśmy. Nie tylko kobiety na tym straciły, wszyscy na tym straciliśmy, bo gdzieś ktoś nie wynalazł np. leku na raka. Dlatego niewidzialna przemoc to największy wróg całej ludzkości - mówi semiotyk, prof. UW Marcin Napiórkowski, autor bloga Mitologia Współczesna.
-
Dzień Matki 2021. Kiedy obchodzimy to święto? W innych krajach ten dzień różni się nie tylko datą
Dzień Matki 2021 w tym roku przypada w środku tygodnia. W jaki dzień dokładnie? Okazuje się, że 26.05 to data, która nie obowiązuje na całym świecie. Matki z innych krajów niż Polska również mają swoje święto, ale różni się ono sposobem obchodów, a także datą kalendarzową.
-
Tradycje wielkanocne, które pamiętasz z dzieciństwa. Czy wszystkie z nich przetrwały do dzisiaj?
Wielkanocne śniadanie, święcenie koszyczka, czy malowanie jajek, to najczęściej kultywowane wielkanocne tradycje. Jest ich o wiele więcej, a o niektórych mogliśmy zapomnieć. Mają określone znaczenie, a część z nich wywodzi się z plemion słowiańskich. Sprawdź, czy znasz wszystkie wielkanocne tradycje
-
Najlepsze filmy z Tomem Hanksem. Warto je obejrzeć
Tom Hanks ma na koncie wiele niezapomnianych ról filmowych. Co ciekawe, jest jednym z nielicznych aktorów, który zdobył Oscara dwa razy z rzędu. Podpowiadamy, które filmy z jego udziałem warto obejrzeć.
-
Uczennice prywatnej szkoły w Indiach zostały zmuszone do zdjęcia bielizny. Sprawdzano, czy są "czyste"
Po złożeniu skargi przez uczennice z indyjskiej szkoły w stanie Gudżarat rozgorzała dyskusja na temat dyskryminacji dziewcząt. 68 z nich zmuszono do zdjęcia bielizny i udowodnienia, że nie są w trakcie menstruacji. W Indiach miesiączka uważana jest za okres "nieczystości" kobiety.
-
Open'er Festival 2019. Startuje sprzedaż biletów
Kiedy będzie Open'er 2019? To pytanie zadajemy sobie co roku, gdy skończy się każda kolejna edycja. Tradycyjnie już zapowiada się huczne otwarcie letniego sezonu wśród największych gwiazd światowego formatu. Właśnie ruszyła sprzedaż pierwszych biletów! Are you ready?
-
"Seks? Nie, dziękuję". Osoby urodzone w latach 90. uprawiają seks rzadziej niż ich rodzice
Jeśli myślisz, że dzisiejsza młodzież jest obyczajowo rozpasana, to się mylisz. Młodzi dorośli urodzeni w latach 1992-1996 współżyją rzadziej od osób, które były w tym samym wieku trzydzieści lat temu.
-
Audioriver 2016 już za nami. "To doświadczenie, którego jeszcze nie przeżyłem"
Na Audioriver odwiedziliśmy strefę Fashion i zapytaliśmy uczestników o wrażenia z festiwalu. Zobacz nasze wideopodsumowanie festiwalu.
-
Jeśli nie na Open'era, to gdzie? Pytamy fanów muzyki o ich ulubione polskie festiwale
Rewelacyjny line up i nadmorskie położenie - to atuty Open'er Festival. A czego szukamy na innych festiwalach? Pytamy stałych bywalców.
-
Sposób na ćmę bukszpanową jest prosty i tani. To niezawodny ratunek dla twoich roślin
-
Dagmara z "Królowych życia" odsłoniła brzuch po liposukcji. "Widać zarys sześciopaku"
-
Polskie imiona, które rozśmieszają obcokrajowców. Dlaczego wywołują uśmiech na twarzy? Poznaj ich znaczenie
-
Te znaki zodiaku będą w tym roku miały najlepsze wakacje w życiu. Zajdą u nich ważne zmiany. Co ich czeka?
-
Rozsyp cukier w ogrodzie i zobacz, jak działa na rośliny! Te domowe triki są niezawodne
- Dzieci uwielbiają ten napój. Ty nałóż go na brwi, a staną się mocne i gęste
- Oglądaliście "Różowe lata 70."? Będzie nowy sezon. Obsada bardzo się nie zmieniła! Sami zobaczcie
- Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Zapomnij o szorowaniu zaschniętego brudu na zawsze
- Fryzury odmładzające po 40-tce krótkie. Te cięcia to prawdziwy hit, który odejmuje lat
- Letni kombinezon Julii Wieniawy robi wrażenie! "Nowoczesna elegancja". Podobne modele już od 69 złotych
-
4 "magiczne" porady od współczesnej szeptuchy
Czarne koty, drabiny, zioła, horoskopy - czemu wciąż wierzymy w przesądy? Bo są nam potrzebne! U progu nocy świętojańskiej podzielę się z Wami moimi "magicznymi" sposobami na radzenie sobie z rzeczywistością.
-
A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę twórców "Sondy"
Dziś przypada 25. rocznica tragicznej i nagłej śmierci twórców "Sondy", programu, który ukształtował całe pokolenie naukowców, miłośników technologii i zwykłych ciekawych świata widzów. W tym dniu, głosem naszego stałego czytelnika, Mężczyzny Inaczej, zachęcamy do chwili wspomnień o programie i jego twórcach - Andrzeju Kurku i Zdzisławie Kamińskim.
-
Papier, zbiórka, druk! Do czego potrzebny nam crowdfunding i jak możecie mi pomóc
Chyba kompletnie oszalałam i w czasach rozwoju prasy internetowej zorganizowałam zbiórkę pieniędzy na papierowe czasopismo o muzyce. Po co? Dlaczego? I dla kogo? Może dla Was!
-
Jak zacząć i czym skończyć dzień? Rytuały: porządkują, uspokajają, motywują
Czy usypianie niemowlaka może być rytuałem? A jogging przed snem, kibicowanie ulubionej drużynie, celebrowanie urodzin zmarłego męża albo obchodzenie rocznicy wydarzenia historycznego? Co pozostaje jeszcze nawykiem, a co już nabiera charakteru rytualnego? Do czego w ogóle są nam potrzebne te wszystkie czynności?
-
"Radio Taxi, proszę czekać...". Opowieści o cierpach, złotówach i taryfiarzach
Wąsaty gaduła, milczący ponurak, kompan nocnych eskapad, świadek najbardziej wstydliwych momentów życia... Taksówkarze, to dobra inspiracja dla filmowców i literatów, ale też odrębna, fascynująca grupa społeczna, z która niekiedy się stykamy osobiście.
-
Kawa jako wyznacznik statusu? Ulubiony napój wszystkich sfer
Czytając opowieści o kawie można się zdziwić jak bardzo spopularyzował się i zdemokratyzował ten napój, niegdyś dostępny jedynie dla wielkich i możnych.
-
Żegnaj Sue, będzie nam Ciebie brakowało!
Znałam Sue Townsend za mało i za krótko - tyle co nic. Znałam ją tak, jak zna ją większość fanów - z książek, nie tylko tych o Adrianie Mole`u, z oszczędnie udzielanych wywiadów i biogramów. Ona mnie? Teoretycznie wcale, w praktyce nie raz zdawało mi się, że wie o moim świecie aż za dużo. Błyskotliwa, ironiczna, przede wszystkim jednak diabelnie celnie opisująca pewien wycinek świata. Umarła nasza Sue, niech żyje Sue!
-
Dzieciom nie potrzeba rzeczy ładnych? Dlaczego wkurza mnie akcja Pierwsza Książka Mojego Dziecka?
"Dziecko, które ma dwa miesiące, to nie jest kandydat do wyrabiania poczucia estetyki" - stanowczo ocenia pani Irena Koźmińska, szefowa fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.
-
Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek trzydziesty trzeci]
Ja może całkiem przestanę szukać smacznych kąsków w prasie codziennej i w podejrzanych zakątkach internetów. Może po prostu będę wyciągać z biblioteczki kolejne książki, na ślepo wyszukiwać cytaty i ustosunkowywać się do tychże cytatów, w miarę możliwości - nawiązując do aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej. W kraju i na świecie. O co zakład, że faktor absurdu cotygodniowej zupy spadnie drastycznie?
-
Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek trzydziesty drugi]
Czy już wszyscy wykichali się i wydrapali alergicznie po zeszłotygodniowym kocim odcinku? Jeżeli nie, to świetnie, lubię, jak Wam źle, mwaha. Tak naprawdę, to na odtrutkę polecam tekst pod psem redaktor Połajewskiej. A dziś przegląd jak bogowie przykazali, bez żadnych kotów.
-
Faceci to chamy, bo tak ich wychowują kobiety?
Nasza Czytelniczka wkurzona na źle wychowanych facetów wystosowała interesujący apel. Podpisujemy się pod nim, choć my akurat stosunkowo rzadko trafiamy na takie chamskie przypadki.
-
Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli - MIAU! [Odcinek trzydziesty pierwszy]
Drodzy wrogowie kotów, którzy mimo to czytujecie cotygodniową zupę! Mam nadzieję, że wybaczycie i nie odejdziecie na zawsze. Uległam. Nie to, żebym walczyła z pokusą zbyt długo i zbyt zaciekle, prawda. Niemniej finał jest taki, że poniższa zupa będzie w całości zupą z kota. Nie wiem, jak Wam to, drodzy wrogowie kotów, wynagrodzić. Miau?
-
Jak dobrze, że są tak daleko. Rzecz o mrocznej, kartograficznej pornografii "Atlasu Wysp Odległych?
Popełniłam okrutny błąd. Dałam się zwieść urzekającej oprawie graficznej i naiwnej wierze, że oto nabywam książkę idealną dla całej rodziny. Zamiast tego mam piękną, choć okrutną publikację o rajskich miejscach i ludziach zamieniających je w piekło na ziemi.
-
Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty dziewiąty]
Co, robaczki? Zimno, ciemno i lektura newsów przyprawia o szczękościsk? Nawet obliczony przez Wikingów koniec świata nam nie wyszedł i trzeba jednak będzie spłacić kredyt, oraz dotrzymać umowy? Ojtam, ojtam. Ważne, że jest zabawnie. Bo jest, prawda?
-
Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty ósmy]
Nasłodziliście się zeszłotygodniową zupą, misiaczki? Było milusio, brokatowo i z łagodnymi dźwiękami fortepianu w tle? To i dosyć będzie. Uprzedzałam, że to jednorazowe. Dziś znów jestem sobą. I zupa będzie taka, jak świat i ludzie dali.
-
Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty siódmy]
Zarzuciliście mi ostatnio, że przyrządzam zupy - nie dość, że słone, to jeszcze gorzkie. I ja się kajam, przyznaję, oraz biję w pierś (zupełnie nie wiem, dlaczego to mój dekolt ma ponieść konsekwencje, ale niech będzie). Czytelnik - nasz pan. Zresztą, co tu gadać - samej było mi już źle od tych, serwowanych Wam wiadomości. Dziś zamiast zupy - deser. Słodki, łagodny, pocieszający. Tylko proszę mi nie miauczeć, że za mało pieprzu, ok?
-
E-korespondencja czy echo-respondencja: ma być równość, a równamy do mnie
Dostałyśmy (bardzo długiego) maila w sprawie kulturalnego i efektywnego posługiwania się pocztą elektroniczną. Garść porad i praktycznych rozwiązań przekazuje Wam Mężczyzna Inaczej.
-
Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty szósty]
Ja to wszystko wywlekam i układam w rządku chyba ze złudnego przekonania, że aplikowana nieustannie szczepionka w końcu zadziała. I pewnego dnia obudzę się z przyjemną świadomością, że mam na to wszystko serdecznie wylane.
-
Pojechały chamy na europejskie stoki...
Nasza Czytelniczka szusuje po zagranicznych stokach i wstyd ją zżera, ilekroć napotka rodaka. Czy pocztówka z widokiem na chamstwo Polaków, którą nam przesyła, jest przypadkiem czy odzwierciedla ogólną tendencję?
-
Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty piąty]
Tytułem wstępu przyznam się Wam do czegoś. Otóż jestem w trakcie spisywania (na prośbę Czytelniczki) odpowiedzi na nieco zmodyfikowany kwestionariusz Prousta. Doszłam do ostatniego pytania i zawiesiłam się, jak Nokia z Symbianem. Co ja mogę powiedzieć? Może nic, może po prostu wstawię jako odpowiedź swój głupi uśmiech? Taka wiecie, uboższa wersja kici z Cheshire. A potem pomyślałam, że właściwie głupi uśmiech powinien być odpowiedzią na większość rzeczy, które ostatnio czytam. Bo co tu gadać?