Pękająca skóra na palcach? Dodaj kilka kropel do wody i namocz dłonie. Szybko zapomnisz o problemie

Pękająca skóra na palcach to problem, z którym zmaga się wiele osób zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W trosce o komfort i zdrowie warto poznać przyczyny tego stanu oraz znaleźć sposób, by pozbyć się kłopotu. Oto co należy zrobić.

Pękająca skóra na palcach to nie tylko problem estetyczny — dyskomfort, ból, swędzenie i pieczenie są objawami, które zazwyczaj jej towarzyszą. Powstające ranki mogą się też trudno goić, dlatego warto znaleźć przyczynę kłopotu i zastosować proste, pomocne metody. Okazuje się, że nie zawsze trzeba kupować drogie preparaty ze sklepu, a skuteczne środki ochrony mamy już w domu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 7 częstych błędów, które niszczą skórę

Pękająca skóra na palcach. Jakiej witaminy brakuje?

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale pękająca skóra na palcach może mieć swoje podłoże w różnych problemach zdrowotnych. Zmiany najczęściej pojawiają się na opuszkach i zgięciach palców, ale również i wokół paznokci oraz na całych dłoniach. Nie zawsze występują na obu rękach. Pękanie skóry często jest znakiem, że brakuje jej elastyczności i odpowiedniego nawilżenia. 

Za zdrowie skóry odpowiadają przede wszystkim witaminy A, C, E i B, dlatego zmiany mogą być związane z ich niedoborem w organizmie. Pękanie może być też spowodowane nieodpowiednią ilością biotyny, selenu i cynku, magnezu, oraz chorobami takimi jak atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, alergia kontaktowa czy problemy z tarczycą.

Warto wiedzieć, że problem występuje również ze względu na niewłaściwą pielęgnację skóry, częste używanie detergentów bez rękawic ochronnych, czy narażania dłoni na częsty kontakt z mrozem, niskimi temperaturami, suchym powietrzem i wiatrem. 

Co zrobić jak pęka skóra na palcach? Domowe sposoby rozwiążą problem

Żeby pozbyć się problemu pękającej skóry na palcach, nie zawsze trzeba zaopatrywać się w drogie kosmetyki ze sklepu. Okazuje się, że skuteczne środki ochronne mamy już w domu.

  1. Mocz dłonie w wodzie z dodatkiem kilku kropli oliwy z oliwek, dzięki czemu skóra zostanie nawilżona i przestanie pękać.
  2. Mocz dłonie w ostygniętym naparze z rumianku lub mięty — takie działanie złagodzi stany zapalne.
  3. Noś ochronne rękawice i nie dopuszczaj do kontaktu skóry ze szkodliwymi, chemicznymi preparatami.
  4. Gdy wychodzisz na mróz, zakładaj rękawiczki. Dzięki temu ochronisz skórę przed kontaktem z suchym powietrzem i pękaniem.

Nie możesz pozbyć się problemu przez długi czas? Skorzystaj z pomocy specjalisty

W trosce o zdrowie pamiętaj, że domowe porady nie są w stanie rozwiązać każdego problemu. Jeśli kłopot z pękającą skórą na palcach utrzymuje się lub powraca, warto zasięgnąć opinii lekarza, który znajdzie przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Więcej o: