Zanim wybierzesz welon musisz zdecydować się na konkretny model sukni ślubnej. To od niej zależy jakie będziesz miała dodatki. Bardzo dekoracyjna kreacja nie powinna być uzupełniona równie bogato zdobioną tiarą i koronką, bo cały wygląd stanie się przesadzony. Prosta i skromna sukienka zniesie zaś o wiele bardziej wyszukany welon. Kreacje ślubne można pogrupować w kilka konkretnych styli i warto jest trzymać się jednego, zamiast nakładać na siebie mieszankę różnych. Romantyzm ma w sobie elementy delikatności i charakteryzuje się pieczołowitym skupieniem na detalu, w klasyce znajdziemy suknie proste ale szykowne, a w tym kreatywnym zaskakujące elementy. Poza tym wszystkim trzeba też zastanowić się nad najmocniejszymi stronami twojej kreacji. Na przykład, jeśli masz piękną kokardę z tyłu sukienki i odkryte plecy, może warto to wyeksponować i założyć krótszy welon lub taki, który kończy się poniżej tego ciekawego detalu i jest na tyle prześwitujący, że przykrywa go tylko delikatną mgiełką? Te wszystkie aspekty trzeba rozważyć, by wybrać jego długość i objętość.
Woalka może zasłaniać tylko oczy lub kończyć się na poziomie brody. Jeśli masz wysoko zabudowaną sukienkę lub dekoracyjny naszyjnik możesz chcieć odsłonić ten ważny element swojej kreacji. Woalka jest też świetna dla osób, które lubią nietypowe rozwiązania w ubiorze. Welon do ramion zaś jest bardzo często uszyty z dodatkowej warstwy materiału, którą można nałożyć na twarz. Świetnie nadaje się do gorsetowych sukni, z podkreśloną talią i ciekawą dekoracją pleców. Niektórzy uważają jednak, że do bardzo obszernych, bogato zdobionych balowych kreacji jest zbyt skromny. Welon do łokci może idealnie pasować do sukienek o kroju princessa i innych kreacji w stylu romantycznym, ponieważ kończy się dokładnie w miejscu gdzie zaczyna się obfita spódnica. Z kolei welony do talii, które mają około 75 cm długości oraz te do połowy uda ok. 90cm nadają się niemal do każdego kroju sukienki poza tymi, które mają tren. Welon kończący się tuż nad podłogą tylko delikatnie ją omiatając, nie będzie dobrze wyglądał przy trenie, gdyż źle się ułoży na ciągnącym się za suknią materiałem. Długość katedrowa jest wręcz spektakularna gdyż mierzy ponad 2 metry. Taki welon powinien być dłużysz od trenu o około 15 cm.
Welony możemy zazwyczaj znaleźć w trzech standartowych szerokościach: 140, 180 i 275 cm. Pierwszy nie jest bardzo obszerny. To dobry wybór do sukni, której detale są warte wyeksponowania. Opada on z tyłu na plecy więc jest idealny dla kreacji z bogato zdobionymi ramiączkami i rękawami. Druga opcja jest dla tych, które chcą mieć nieco zakryte ramiona. Świetnie więc pasuje do sukni gorsetowych lub na cienkich ramiączkach. Jest też nieco bardziej romantyczny niż ten pierwszy. Welon o szerokości 275 cm jest bardzo obszerny w miejscu gdzie go się wpina we włosy. Otacza sylwetkę zakrywając ramiona. Jeśli masz zbyt wyrafinowaną i zdobioną suknię, z takim welonem możesz wyglądać na zbyt przebraną.
Na sam koniec przypominamy, że kolor welonu musi być niemal identyczny jak sukienka. Zapomnij o takim w ecru, jeśli kreacja jest w bieli. Dekoracje materiału muszą współgrać z tymi znajdującymi się na sukni.