Ta dolegliwość dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć to kobiety mają najczęściej z nim problem. Dotyka osób w każdym wieku i skutecznie obniża jakość i radość życia. Nieleczone NTM może prowadzić m.in. do zaburzeń depresyjnych, dysfunkcji seksualnych, izolacji społecznej. Warto o nim rozmawiać i już przy pierwszych objawach szukać fachowej pomocy. Współczesna ginekologia oraz urologia dowodzą, że przy odpowiednim planie działania i leczeniu, nietrzymanie moczu można zdecydowanie zmniejszyć lub całkowicie zniwelować. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny też wiedzieć, jak wygląda prawidłowa profilaktyka nietrzymania moczu i jak dodatkowo mogą wspierać układ moczowy.
W zależności od podłoża problemu wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu:
• wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się mimowolnym wypływem moczu podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, kichania czy kaszlu;
• nietrzymanie moczu z parcia, czyli nagła potrzeba natychmiastowego oddania moczu;
• mieszane nietrzymanie moczu.
Za najczęstszą przyczynę nietrzymania moczu przyjmuje się osłabienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają między innymi za zaciskanie cewki moczowej i kontrolowanie oddawania moczu. U kobiet nietrzymanie moczu jest często skutkiem przebytych porodów naturalnych, zabiegów ginekologicznych, anatomii układu moczowego, menopauzy, zaawansowanego wieku. Do nietrzymania moczu mogą się też przyczyniać choroby, takie jak cukrzyca, choroby neurologiczne, częste zaparcia, a także otyłość, nadużywanie alkoholu, brak ruchu i siedzący tryb życia.
Nietrzymanie moczu jest zawsze niepokojącym objawem i nie należy go bagatelizować.
Już przy pierwszych epizodach nietrzymania moczu warto udać się do lekarza. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, który skieruje na odpowiednie badania lub od razu lekarz ginekolog albo urolog. Dobór odpowiedniego leczenia w każdym przypadku jest indywidualny i zależny od wielu czynników, takich jak nasilenie dolegliwości, uwarunkowania anatomiczne, historia wcześniejszych zabiegów.
Leczenie może być zachowawcze, farmakologiczne lub operacyjne. Popularne metody leczenia zachowawczego to trening mięśni dna miednicy czy elektrostymulacja, a także trening pęcherza. U kobiet często wystarcza dobrze dobrana fizjoterapia polegająca na ćwiczeniu mięśni Kegla. Nietrzymanie moczu, można również leczyć poprzez farmakoterapię. Jednak zdecydowanie lepsze efekty przynosi połączenie farmakoterapii i odpowiednio dobranych ćwiczeń i treningów.
Leczenie zabiegowe i chirurgiczne stosuje się przede wszystkim w wysiłkowym nietrzymaniu moczu (WNTM). Warto w tym przypadku zaufać nowoczesnej ginekologii oraz doświadczeniu specjalistów, by znacznie poprawić komfort oraz jakość swojego życia. Najczęściej, by pozbyć się WNTM wystarczają tzw. mało inwazyjne zabiegi, które są całkiem bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Jednym z nich jest zabieg laserowy, który polega na fototermicznej stymulacji błony śluzowej, co powoduje wzrost napięcia i elastyczności tkanek w okolicy pochwy, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Trwa 15-30 minut i u większości kobiet przebiega bezboleśnie.
Zadowalające efekty przynosi również operacja założenia taśmy podcewkowej, która polega na wszczepieniu przezpochwowym taśmy syntetycznej pod cewkę moczową. Po takim zabiegu epizody nietrzymania moczu powinny całkowicie ustać - skuteczność zabiegu ocenia się aż na 95 proc. Jest on wykonywany w znieczuleniu i trwa ok. 40 min. Inne nowoczesne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu związane z zastosowaniem taśm to TOT, TVT i IVS. Najczęściej stosuje się metodę TOT, która polega na wprowadzeniu taśm podcewkowych poprzez nacięcia w pachwinach. Ten jeden półgodzinny zabieg, choć brzmi nieco niepokojąco, jest również bezbolesny.
U osób, u których nietrzymanie moczu wynika z nadreaktywności pęcherza moczowego wykonuje się zabieg ostrzyknięcia pęcherza toksyną botulinową. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest bezpośrednio do pęcherza moczowego, w pozycji ginekologicznej, a cały zabieg trwa około 15-20 minut. Już bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
Istotnym czynnikiem w profilaktyce nietrzymania moczu jest ponadto modyfikacja stylu życia, między innymi:
• utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
• ograniczenie spożycia kofeiny;
• ograniczenie spożycia alkoholu;
• unikanie ostrych przypraw;
• stosowanie diety zapobiegającej zaparciom;
• regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy;
• regularne korzystanie z toalety;
• dbanie o higienę intymną i zapobieganie stanom zapalnym dróg moczowych.
Dodatkowym wsparciem mogą być także suplementy diety, które warto przyjmować, kiedy pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu, np. INCONTINOX™. To preparat przeznaczony dla kobiet, wspiera w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego, dróg moczowych oraz mięśni. Zawiera naturalne składniki, takie jak ekstrakt z mącznicy lekarskiej, nasion dyni zwyczajnej, ziela skrzypu zwyczajnego, żurawiny, oraz witaminę D. Można go przyjmować aby załagodzić między innymi dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu, a także przed i po zabiegach na nietrzymanie moczu.
Nietrzymanie moczu to problem, do którego trudno się przyznać szczególnie obcej osobie. Z wizytą u specjalisty nie ma jednak co zwlekać. Może się okazać, że regularne ćwiczenia, zmiana stylu życia lub prosty zabieg szybko pozwolą odzyskać kontrolę nad pęcherzem.