Co ciało chce nam powiedzieć? Wsłuchajmy się w siebie

Określenie "kobieta zadbana" to komplement. Co ono w powszechnej świadomości znaczy? Piękną fryzurę, manicure? Jest jednak inne, ważniejsze znaczenie tego określenia. Zadbana czyli zdrowa, przebadana i bezpieczna. Bo kobiecości nie definiuje się przez wygląd zewnętrzny. - Profilaktyka to nie jest szukanie raka, to jest kontakt ze swoim ciałem, sprawdzanie, czy wszystko jest ok. - powiedziała Aga Szuści, z którą rozmawiała Martyna Kaczmarek, twórczyni podcastu "Ciałość".

Aga Szuścik to marka, synonim silnej kobiety, działaczka społeczna, edukatorka i influencerka. Na pytanie Martyny Kaczmarek, jak  "definiuje siebie" odpowiada, że "definiowanie się było dla niej zawsze pewną presją". – Wolę używać czasowników i powiedzieć, że edukuję na tematy ginekologii, onkologii i profilaktyki. Działam w zakresie doświadczenia pacjenckiego, urządzam gabinety ginekologiczne, robię tam audyty. Przeprowadzam przeróżne badania. Jestem wykładowczynią, prowadzę różnego typu szkolenia – tłumaczy.  – Jestem też fotografką, artystką. Robię bardzo dużo rzeczy i one mogą wydawać się niespójne, ale ja je czuje jako bardzo spójne – dodaje Aga Szuścik.

Na własnych zasadach

 W 2018 r. zdiagnozowano u Agi Szuścik raka szyjki macicy. Przeszła operację usunięcia macicy.  W 2019 roku stwierdzono u niej przerzuty i poddano kolejnym dwóm operacjom. Przeszła wiele serii chemioterapii, radioterapii i brachyterapii. Jest już zdrowa, badania nie wykazują markerów nowotworowych. Podkreśla, że żyje i pracuje teraz na swoich zasadach.

O diagnozie mówi, że to jest coś, czego się nigdy nie spodziewamy. – Nie miałam żadnych objawów. Uważałam się za bardzo świadomą osobę, która zna się na tematach pielęgnacji, zdrowia, ciała. Wiedziałam, czym jest indeks glikemiczny, jak dobrać biustonosz, itp. Wydawało mi się, że wiem wiele i dopóki nie mam żadnych objawów, nic mnie nie niepokoi, to nie mam po co chodzić do lekarza. Poszłam w końcu do ginekolożki na cytologię i dowiedziałam się, że jest rak szyjki macicy – opowiada Aga Szuścik. Miała wtedy 32 lata.

materiał promocyjny

Profilaktyka to jest kontakt z ciałem

Doświadczenie choroby i leczenia udowodniło jej, jak silne jest ciało, jak wiele zrobi, by przetrwać i utrzymać się przy życiu.  – Moja relacja z ciałem jest niezwykle ważnym faktorem – podkreśla Aga. – Przed diagnozą traktowałam swoje ciało jak wspólniczkę z firmy na takiej zasadzie, że mamy podpisaną umowę i nie możemy się rozdzielić. Wstawałam rano i myślałam: ciekawe, co ta moja wspólniczka znowu odwali. Wszystkie błędy tej wspólniczki chciałam tuszować, zakrywać lub przemilczeć. Gdy wyskakiwała mi jakaś niedoskonałość na skórze, to moją odpowiedzią na to było nałożenie kolejne warstwy podkładu – opowiada.

Zobacz wideo

Choroba i leczenie sprawiły, że Aga Szuścik zaczęła słuchać swojego ciała. – Zaczęłam pytać ciało, czy jest jeszcze coś, co mogę sprawdzić, tak zdroworozsądkowo, żeby upewnić się, że nic mi nie grozi – tłumaczy. Chodzi więc przede wszystkim o to, by regularnie badać się. – Cały czas mylą się ludziom określenia "bycie zdiagnozowanym"  i  "zachorowanie". Zdiagnozowano mnie w 2018 r., ale chorowałam wcześniej. Rak się rozwija długo. Osoby starsze mogą chorować wiele lat, a w pewnym momencie są zdiagnozowane. Rak jest chorobą, która dotyczy wszystkich ludzi, wszystkich narządów, wszystkich zawodów, jest demokratyczny – powiedziała Aga Szuścik.  – Profilaktyka to nie jest szukanie raka, to jest kontakt ze swoim ciałem, sprawdzenie, czy wszystko jest ok. – dodała.

Co więc robić? Być uważnym na komunikaty, badać się i nie bać diagnozy.  – To jest atawistyczny mechanizm polegający na tym, że jak mogę się spotkać z groźnym zwierzem, to wolę się z nim nie spotkać – mówi Aga Szuścik. Wczesna diagnoza ratuje życie. Nie jest prawdą, że nie ma leku na raka. Jest wiele metod leczenia, a gdy reaguje się od razu, szanse na wyleczenie są ogromne.

Badaj się!

Podstawowe badania, do których namawia kobiety Aga Szuścik, to cytologia – standardowa i tzw. płynna, USG – dopochwowe i piersi oraz mammografia. Jak podkreśla, badania te są refundowane. Ważne jest też comiesięczne samobadanie piersi – jak to robić, Aga pokazuje regularnie na swoim profilu na Instagramie. Niestety kobiety nadal zbyt rzadko chodzą do ginekologa. – W Polsce jest wiele miejsc, gdzie pójście do gabinetu ginekologicznego jest obciachem – mówi Aga. Na jej stronie są informacje o możliwości poddania się darmowym, refundowanym badaniom. Jest też Wielka Lista Ginekologów i Ginekolożek, którym można zaufać. Nazwiska lekarzy wysyłają osoby z społeczności zgromadzonej wokół Agi, a potem kandydatury te są sprawdzane i weryfikowane.

– Czasem mam wrażenie, że pacjenci i pacjentki siedzą w jednym pokoju, a lekarze w drugim. Chodzę od jednego pokoju do drugiego i przekazuję, co powiedzieli jedni i drudzy – mówi Aga. Przypomina też, że podczas wizyty u lekarza ważna jest komunikacja. Warto pamiętać, że pytania ginekologa, czy kobieta planuje ciążę, czy uprawia seks i czy stosuje antykoncepcję, to nie jest wścibstwo, ale zbieranie niezbędnych informacji. Ważne jest jednak, w jaki sposób lekarz zadaje pytania i co sugeruje. Każde przekroczenie granic wymaga reakcji. – Gdy dzieje się coś złego, w każdej chwili możemy przerwać wizytę i wyjść – mówi.

Z jakimi szkodliwymi mitami związanymi z badaniami ginekologicznymi i zdrowiem kobiet Aga Szuścik walczy na co dzień? To przede wszystkim stwierdzenie, że "rak to bezwzględny wyrok", bo życie pokazuje, że tak nie jest. Inne dotyczą wspomnianej już profilaktyki i leczenia. Mówi też, że nadal wiele mitów narosło wokół np. noszenia tamponów podczas menstruacji czy używania wkładek higienicznych. Aga Szuścik tłumaczy, że regularne noszenie wkładek może doprowadzić do infekcji intymnych.

Akceptacja i wsparcie

Martyna Kaczmarek, założycielka Fundacji Ciałość, propaguje tematy związane z ciałopozytywnością i akceptowaniem swojego ciała. Była pierwszą modelkę plus-size w domu Top Model. Działa na rzecz kompleksowego wsparcia osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania i doświadczają dyskryminacji ze względu na wygląd.

Partnerem  podcastów "Ciałość" w ramach serii #więcejniżciało jest firma Deichman. To obszar ważnych spotkań i rozmów. Tu wyjątkowe kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami. Obecność firmy Deichmann nie jest tu przypadkiem, ponieważ marka od lat wspiera i inspiruje kobiety. Ambasadorką akcji Deichmanna jest piosenkarka Sylwia Grzeszczak, której muzyka emanuje pozytywną energią.

materiał promocyjny

Materiał promocyjny marki Deichmann.