Im szybciej zareaguje się na pierwsze objawy, tym lepiej. ZUM lubi, bowiem nawracać. A że jest uciążliwe, znacznie pogarsza się, jakość życia, lepiej działać błyskawicznie. Co kryje się pod tym skrótem?
ZUM to zakażenie układu moczowego, dość powszechna przypadłość, szczególnie wśród kobiet. Niestety bywa uciążliwa. Wywołuje ją najczęściej infekcja bakteryjna. Do naszej cewki moczowej przenikają drobnoustroje. W sprzyjających warunkach namnażają się i pojawia się stan zapalny. Najczęstsze objawy to ból podczas oddawania moczu i pieczenie w cewce moczowej. Odczuwamy stałe parcie na pęcherz, ale podczas wizyty w toalecie nie możemy oddać moczu. Pojawia się także ból w podbrzuszu. Naszą uwagę powinna zwrócić też zmiana barwy moczu – staje się on ciemnobrunatny, niekiedy pojawia się krew. W niektórych przypadkach występuje też podwyższona temperatura. To szczególnie niebezpieczny objaw – może zwiastować zapalenie nerek. Niekiedy, właśnie podczas infekcji nerek, chory może odczuwać także nudności i skarżyć się na wymioty.
90 proc. przypadków zakażenia układu moczowego jest związane z wystąpieniem pałeczki okrężnicy - Escherichia coli. Pojawia się ona w jelicie grubym, rzadko – zaledwie w 10 proc. – przypadków wywołują ją inne patogeny – przede wszystkim Enterobacteriaceae (enterobakterie), Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki) i Staphylococcus saprophyticus (rodzaj gronkowca). Jak może dojść do zakażenia? Zwykle drobnoustroje przenoszone są drogą płciową. ZUM wiąże się jednak także z licznymi nieprawidłowościami budowy w okolicach dróg moczowych, nerek, pęcherza.
Wśród czynników ryzyka infekcji dróg moczowych wyróżnia się przede wszystkim cukrzycę i ciążę. W pierwszym przypadku warto wiedzieć, że kobiety borykające się z cukrzycą aż trzy razy częściej zmagają się z zakażeniem układu moczowego. W przypadku ciąży ZUM wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. W tym wymagającym okresie życia wynika także ze zmian w układzie anatomicznym dróg moczowych oraz z powiększania się macicy. W ciąży dochodzi także do obniżenia odporności i częściej występują choroby towarzyszące, takie jak wspomniana już cukrzyca, w tym przypadku ciążowa. Wszystko to jest podatnym gruntem do rozwoju infekcji w obszarze układu moczowego.
ZUM często występuje także w okresie menopauzy, gdy spadek hormonów płciowych doprowadza do suchości pochwy. To znacząco zwiększa ryzyko podrażnień oraz infekcji. Gdy pojawiają się nieprawidłowości w budowie dna miednicy, także istnieje większe niebezpieczeństwo zakażenia. Wśród czynników ryzyka należy także wymienić nietrzymanie moczu.
Zatrzymajmy się przy tej wstydliwej dolegliwości chwilę dłużej. To nie tylko krępująca przypadłość, lecz także sytuacja znacząco utrudniająca życie. Niestety zdarza się często – dotyczy jednej na pięć kobiet po 40. roku życia i połowy kobiet po 80. roku życia. Szczególnie często występuje u kobiet, które urodziły więcej niż jedno dziecko.
Nietrzymanie moczu wiąże się oczywiście z infekcją bakteryjną. Gdy namnażają się drobnoustroje, pęcherz działa na zwiększonych obrotach. Staje się wrażliwy nawet na krople zalegającego moczu. Cały czas odczuwamy, więc parcie i wędrujemy często do toalety. Dochodzi wtedy również do popuszczania moczu. A z tej sytuacji już tylko krok dzieli nas do zakażenia układu moczowego.
Leczenie ZUM nie jest trudne. Ważna jest jednak błyskawiczna reakcja pacjenta. Im szybciej przystąpimy do działania, tym szybciej pozbędziemy się problemu. Gdy zwlekamy, bakterii namnoży się więcej, objawy będą się nasilać.
Gdy rozpoznamy u siebie objawy zakażenia układu moczowego, udajmy się do lekarza. Zazwyczaj zleci on badania moczu oraz krwi i zdecyduje wówczas o dalszym postępowaniu.
W profilaktyce zakażeń układu moczowego wspomóc może również preparat Incontinox. Ten suplement diety przeznaczony dla kobiet zawiera naturalne substancje, które wspomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego i dróg moczowych. Zawiera między innymi ekstrakt z mącznicy lekarskiej, ekstrakt z owoców żurawiny oraz ekstrakt z ziela skrzypu zwyczajnego.
Zawiera również składniki dedykowane specjalnie kobietom w wieku okołomenopauzalnym i co ważne nie zawiera soi, która w dużej ilości w tym okresie może być dla kobiety szkodliwa.
Gdy uporamy się już z zakażeniem układu moczowego, nie powinniśmy o nim zapomnieć. Dbanie o układ moczowy powinno być nawykiem. O higienę miejsc intymnych należy dbać codziennie, a badanie moczu kontrolnie powinniśmy wykonywać regularnie.
Co oprócz tego? Każdego dnia powinniśmy wypić minimum 1,5 litra wody mineralnej. Lepiej regularnie opróżniać pęcherz i nie wstrzymywać się od oddawania moczu. Pomyślmy też o diecie. Warto wprowadzić do menu żurawinę lub ekstrakt z niej.
Materiał promocyjny marki Valentis Incontinox.