Hannibal Lecter, genialny psychopata z "Milczenia Owiec" (figura woskowa) fot. Yortw/Flickr/CC BY 2.0
Skłonności psychopatyczne mogą mieć nawet osoby pozornie całkiem normalne. Zdradzają je jednak pewne szczegóły, które możemy przegapić. Dlatego portal psychologytoday.com przygotował listę sygnałów, które mogą sugerować, że ktoś w Twoim otoczeniu ma takie problemy.
1. Narcyzm
Psychopaci są przede wszystkim skupieni na sobie. Tak naprawdę nie interesują się nikim innym. W czasie rozmowy mają problem ze słuchaniem, bo nie mogą się doczekać, aż będą mogli wreszcie zacząć mówić o sobie. Jeśli okazują komuś zainteresowanie, to prawdopodobnie tylko po to, żeby jakoś wykorzystać uzyskane w ten sposób informacje na temat danej osoby.
2. Oczekują specjalnego traktowania
"Normalni" ludzie zwykle starają się w miarę możliwości zaspokajać potrzeby swojego partnera i go uszczęśliwiać. Psychopata, jako się rzekło, uważa się za pępek świata i nie widzi potrzeby zajmowania się samopoczuciem kogokolwiek innego. Za to ma wielkie wymagania wobec partnera. Najlepiej by było, gdyby całe swoje życie dostosował do niego.
3. Daje ci odczuć, że jesteś kimś gorszym od niego
Nie oznacza to, że każdy dupek jest psychopatą. Ale jeśli nie mówi tego wprost, tylko daje Ci do zrozumienia i to w taki sposób, że nie możesz go na tym "przyłapać" - bądź czujna! Psychopaci to mistrzowie manipulacji. Nie mają skrupułów, a lubią poprawiać sobie samopoczucie, pogrążając innych.
4. Stawia rozmówcę w niezręcznej sytuacji
...najchętniej w większym gronie. Im więcej osób pomyśli o jego ofierze źle (w ten sposób on w swoim odczuciu będzie lepszy na tle tej osoby), tym lepiej. Najgorsze jest w tym to, że zwykle robi to z najniewinniejszą w świecie miną i wydaje się, że to było całkowicie niechcący.
5. Zdradzają swoje sekrety
Większość z nas nie rozpowiada swoje tajemnice - to dosyć logiczne, bo inaczej nie byłyby one tajemnicami! Ale osoby ze skłonnościami psychopatycznymi nie patrzą na to w ten sposób. Zależy im przede wszystkim na zaimponowaniu swojemu rozmówcy i dowartościowaniu siebie. Poza tym to kolejna okazja przy której mogą mówić o sobie. Czy mówią prawdę? A to już inna historia...
6. Opowiadają wiele razy o tym samym zdarzeniu, ale w różny sposób
Jeśli przydarzyła Ci się niesamowita/śmieszna/groźna przygoda, to masz ochotę o niej opowiedzieć wszystkim znajomym. To normalne. Ale psychopaci starają się wykorzystywać takie sytuacje jak długo się da, więc zdarza im się mówić o jednym wydarzeniu na wiele różnych sposobów, po to tylko, by móc opowiadać o sobie! Przy tym koloryzują lub zwyczajnie kłamią, żeby uatrakcyjnić historię. Ale nigdy się do tego nie przyznają, wręcz reagują agresja, kiedy ktoś im to zarzuci.