Swędzenie skóry głowy to powszechny problem. 3 najczęstsze przyczyny

Swędzi cię skóra głowy? To dosyć powszechna przypadłość. Poznaj najczęstsze przyczyny tego problemu i dowiedz się, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Swędzenie skóry głowy - choroby

Przyczyniać się do tego mogą między innymi różne choroby skórne. Oto trzy schorzenia, których objawem jest między innymi uciążliwe swędzenie skóry głowy:

  • Atopowe zapalenie skóry głowy: jest to rodzaj alergii. Najczęstsze objawy to: sucha skóra, zaczerwienienie, świąd, wypadanie włosów. Tego typu zmiany pojawiają się najczęściej pod kolanami, na twarzy, na zgięciach łokci. Mogą także pojawić się na owłosionej skórze głowy.
  • Łojotokowe zapalenie skóry głowy: jest to przewlekła i nawrotowa dermatoza. Charakteryzuje się przede wszystkim pojawianiem się na skórze zmian rumieniowo-złuszczających (m.in. na twarzy, klatce piersiowej oraz właśnie na skórze głowy). Jakie są przyczyny tej choroby? To m.in. drożdżaki z rodzaju Malassezia furfur oraz Pityrosporum ovale oraz nadaktywność gruczołów łojowych. Najczęstsze objawy to świąd, zmiany w obrębie zainfekowanej tkanki, wypadanie włosów, łuszczenie się naskórka, rumień.
  • Łupież: to chyba najczęstsza choroba skóry głowy. Istnieje kilka jej odmian. Najpowszechniejsza to łupież suchy. W tym przypadku głównym objawem są białe łuski na włosach i ubraniu. Z łupieżem najczęściej walczymy za pomocą specjalnych szamponów. Czasami jednak tego typu metody nie przynoszą oczekiwanych skutków. Poza tym zdarzają się częste nawroty choroby. 

Choroby i swędzenie skóry głowy - co możesz zrobić?

W przypadkach wspomnianych chorób warto skorzystać z porad lekarza dermatologa. Twoją kurację mogą wesprzeć także wcierki. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć je do swojej rutyny pielęgnacyjne i poznaj świetne przepisy na takie domowe kosmetyki:

Swędzenie skóry głowy - kosmetyki

Przyczyną mogą być także kosmetyki. To na przykład produkty, które zawierają SLS-y, czyli popularne substancje pieniące, które często mają szkodliwy wpływ na skórę. - SLS uszkadza naturalną hydrolipidową barierę naskórka, powodując zwiększoną utratę wody, uczucie ściągnięcia i wysuszenie. Zaburza wydzielanie potu i łoju. Nawet w niskich stężeniach, mniejszych niż 0,5 procent, może podrażniać skórę, szczególnie alergiczną i wrażliwą, prowadząc do świądu, wyprysku kontaktowego lub egzemy - dowiadujemy się z poradnika zamieszczonego na stronie Biotechnologia.pl.

Kolejna przyczyna swędzenia skóry głowy to reakcje alergiczne na niektóre składniki kosmetyków. W ostatnim czasie często mówi się, że odpowiada za nie w bardzo wielu przypadkach Cocamidopropyl Betaine, czyli popularna substancja myjąca, która znajduje się w wielu szamponach. 

Swędzenie skóry głowy - nieodpowiednia pielęgnacja

Za swędzenie skóry głowy może być także odpowiedzialna nieprawidłowa pielęgnacja. Przez niektóre błędy skóra jest podrażniona. A to z kolei skutkuje swędzeniem. Co może się do tego przyczyniać? To między innymi:

  • niedokładne spłukiwanie szamponu;
  • nakładanie odżywki zbyt wysoko;
  • mycie włosów w gorącej wodzie.

Interesujesz się pielęgnacją włosów? Poznaj także nasze inne artykuły:

Więcej o: