Zalej litrem wody i odstaw na 2 dni. Babcie od lat robią ten nawóz do begonii. Kwitną jak na drożdżach

Jaki nawóz do begonii wybrać, by zachwycała kolorowymi kwiatami lub ozdobnymi liśćmi? Wbrew pozorom nie musisz kupować gotowego produktu. Zamiast tego postaw na domowy trik, który sprawi, że pięknie i bujnie będzie rosła. Potrzebujesz tylko resztek.

Begonie to przepiękne rośliny, które chętnie uprawiamy na balkonach, tarasach, w ogrodach i domach. Kwitnące gatunki zachwycają obłędnymi kwiatami w wielu kolorach, pozostałe zachwycają ozdobnymi i bujnymi liśćmi. Jak o nie dbać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Jak dbać o begonię w domu? Postaw na odpowiednie stanowisko, temperaturę i podlewanie

W zależności od gatunku begonia ma różne upodobania. Jak pielęgnować te trzymane w domu? Przede wszystkim postaw ją na widnym, jasnym stanowisku, jednak bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne (wyjątkiem jest begonia kwitnąca). Ze względu na wysoką wrażliwość na chłód, postaraj się, by stała w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 16 stopni. Najlepsza dla nich jest jednak temperatura pokojowa. Pamiętaj także, by pod żadnym pozorem jej nie przelewać. Begonię podlewamy tylko wtedy, kiedy jej podłoże przeschnie. 

Jaki nawóz do begonii wybrać? Zamiast gotowego produktu, zrób go sam

Begonię powinno się nawozić co 2-3 tygodnie przez całe lato. W przypadku kwitnących odmian najlepiej sprawdzą się produkty bogate w fosfor, który dobrze wpływa na kwiaty. Natomiast gatunki, których główną ozdobą są liście, najlepiej nawozić potasem oraz azotem. Skuteczny i niezawodny preparat, wykonasz w domu.

Domowy trik na bujne begonie. Wykorzystaj nawóz ze skórki banana

Zamiast wyrzucać skórki od banana, zrób z nich bogaty w minerały i związki organiczne nawóz, który idealnie sprawdzi się do każdego rodzaju begonii. Znajdziesz w nim przede wszystkim potas oraz fosfor, a także magnez, siarkę i wapń. Jest ekologiczny i zupełnie darmowy, gdyż wykonujesz go z resztek. Wystarczy, że świeżą skórkę od banana włożysz do litrowego słoika i zalejesz ciepłą wodą. Następnie należy odstawić go w ciemne miejsce na 2 dni. Po tym czasie wyjmij skórkę, a powstały w ten sposób roztwór rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1. Teraz wystarczy, że podlejesz nim begonie, a wkrótce będą uginać się od nowych kwiatów i liści.

Więcej o: