Kto rządzi w Monako?

We wrześniu mija trzydzieści lat od śmierci księżnej Grace Grimaldi. Czy ikona stylu znalazła w rodzinie godnych naśladowców? Poznaj bliżej życie dzieci i wnucząt monakijskiego rodu panującego.

Grace Kelly

Dynastia Grimaldich, w którą wżeniła się hollywoodzka gwiazda, liczy sobie 650 lat historii i tradycji. Wielkie wydarzenie, jakim był ślub księcia Rainiera III i urodzonej w Filadelfii aktorki śledziło 30 mln widzów na całym świecie, a przyjazd muzy Hitchcocka do Europy z pięćdziesięcioma walizkami obserwowało całe księstwo. Po ślubie księżna wycofała się z życia zawodowego, poświęcając się pracy charytatywnej i wychowaniu trójki dzieci. Pierwsza córka pary - Karolina przyszła na świat w dziewięć miesięcy i cztery dni od daty ślubu. Grace szybko zdobyła serca podwładnych klasą, ciepłem i urodą. Zakochali się w niej także projektanci mody. Księżna najchętniej ubierała się w kreacje wymyślone dla niej przez dom mody Christian Dior. Na jej cześć, w 1977 roku, firma Hermès nazwała kultową dzisiaj torebkę jej imieniem. Księżna Grace Grimaldi zginęła w wypadku samochodowym w 1982 roku, kiedy w wyniku ataku apopleksji straciła panowanie nad samochodem i razem z córką Stefanią zjechała z drogi. Książę Rainier nie ożenił się ponownie.

Książę Albert, jego żona Charlene i księżniczka Karolina z Hanoweru po lewej. Książę Albert, jego żona Charlene i księżniczka Karolina z Hanoweru po lewej. Fot. AP/Eric Gaillard

Księżniczka Karolina

Najstarsza córka książęcej pary - Karolina von Hannover (na zdjęciu pierwsza z lewej) przez dziennikarzy uznawana jest za ofiarę słynnej klątwy rodu Grimaldich. Jej drugi mąż zginął na jej oczach w wypadku łodzi motorowych. Karolina została sama z trójką dzieci - Charlottą, Andreą i Pierrem. Po wypadku wyjechała wraz z nimi do Prowansji, by tam mogły cieszyć się normalnym dzieciństwem. Trzeci mąż arystokratki - Ernest August V - jest potomkiem brytyjskiej królowej Wiktorii. Książę Hannoweru słynie z krewkości, niewyparzonego języka i bulwersowania opinii publicznej (incydent podczas wystawy Expo, gdy książę oddał mocz na turecki pawilon, czy inny, gdy spoliczkował kenijskiego hotelarza). Karolina i Ernest mają wspólnie jedno dziecko - Alexandrę.

Księżniczka Stefania

Najmłodsze z dzieci książęcej pary, jednocześnie najbardziej buntownicze i izolujące się od dworskiego życia. Stefania (na zdjęciu pierwsza z lewej) była piękną nastolatką i młodą kobietą - miała zjawiskowe, trochę androgyniczne kształty, piękną rasową twarz. Kiedy postanowiła zrobić karierę jako modelka, ojciec ostro się sprzeciwił. Stefania mimo to wzięła udział w kilku sesjach i została twarzą kosmetyków La Prairie. Później zaprojektowała kolekcję mocno wyciętych kostiumów kąpielowych, a także spróbowała sił jako piosenkarka - występując nawet w duecie z Michaelem Jacksonem. Jej wybory sercowe także wzbudzały wiele kontrowersji - dwukrotnie wychodziła za mąż za swoich ochroniarzy, była także żoną artysty cyrkowego. Ze związków ma trójkę dzieci, których życia prywatnego strzeże jak lwica.

Książę Albert

Książę Albert w pełni korzystał z możliwości, jakie dało mu pochodzenie. Urodzony bon vivant i playboy - chociaż aparycja na to nie wskazuje, prowadzał się z modelkami, imprezował i cieszył się życiem. Jego hobby jest sport - sam kilkakrotnie brał udział w olimpiadach zimowych jako bobsleista. Na ustatkowanie się przyszedł czas dopiero, gdy musiał zastąpić w pełnieniu oficjalnych obowiązków swojego chorego ojca. W tym mniej więcej czasie okazało się, że Albert ma nieślubne dzieci, które po przeprowadzeniu potwierdzających ojcostwo badań, uznał i sprowadził do Monako. Od zeszłego roku żoną księcia jest dawna pływaczka, pochodząca z Afryki Charlene Wittstock. To dzieci tej pary będą przyszłymi następcami tronu.

Charlotta Casiraghi

Córka księżniczki Karoliny i włoskiego biznesmena Stefano Casiraghi. Jest piękna, zgrabna i wysportowana. Ukończyła filozofię na Sorbonie i od czasu do czasu pracuje jako dziennikarka. Jest także zapaloną amazonką - uprawia skoki przez przeszkody. Robi to w wielkim stylu, bo wspólnie z firmą Gucci zaprojektowała swoje oficjalne stroje jeździeckie. W zeszłym roku trafiła na okładkę francuskiego Vogue?a - jak sama zapewnia, przyjęcie zaproszenia do wzięcia udziału w sesji jest wyjątkiem, bo jako reprezentantka Monako nie będzie parała się pozowaniem. Ostatnio do sieci trafiła informacja o jej rozstaniu z wieloletnim chłopakiem - Alexem Dellalem. Eks Charlotte (z nim pozuje na zdjęciu) pochodzi z rodziny brazylijskich milionerów i ma własną galerię sztuki w Londynie.

Andrea Casiraghi

Najstarszy syn księżniczki Karoliny jest typem nonszalanckiego kosmopolity. Mieszkał we Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Nauka nie jest dla niego priorytetem - maturę zdał za drugim razem, ciężko mu także idzie studiowanie. Angażuje się za to w działania charytatywne i aktywnie wspiera założoną przez babcię fundację AMADE Mondiale. Kilkakrotnie był w Afryce, gdzie wspierał lokalne akcje. Prywatnie od kilku lat związany z pochodząca z bogatej kolumbijskiej rodziny Tatianą Santo Domingo (na zdjęciu). Andrea, jego rodzeństwo, ukochana i ich przyjaciele tworzą nieformalną grupę towarzyską, która bywa wszędzie tam, gdzie warto być.

Pierre Casiraghi

Jeszcze kilka lat temu, Pierre - najmłodsze dziecko księżniczki Karoliny - był niesfornym dzieciakiem. Na ostatnich zdjęciach widać, że chłopak wyrósł na przystojnego i wysokiego młodzieńca. Pierre, ze względu na swój młody wiek (urodził się w 1987 roku), nie ma jeszcze na koncie zbyt wielu dokonań. Na razie do prasy trafiają jego zdjęcia z hiszpańskich i francuskich plaży oraz fotografie z niekończących się rejsów po ciepłych morzach. Pierre tworzy piękną parę z modelką i studentką prawa Beatrice Borromeo.

Więcej o: