6 powodów, dla których kochamy Włochy

Polacy lubią Włochów. Bo są tacy rodzinni, serdeczni, emocjonalni. Poza tym mają wspaniałą kuchnię, piękne zabytki i potrafią cieszyć się życiem. Za co konkretnie kochamy Italię?
Włoskie kobiety Włoskie kobiety Fot. Reuters, East News, Grazia Italia

Śliczne kobiety

Wyraziste, gniewne, namiętne, seksowne - taki wizerunek włoskiej kobiety stworzyły swoimi kreacjami ikony włoskiego kina - Sofia Loren, Claudia Cardinale, Monica Bellucci czy Gina Lollobrigida. Brunetki o ciemnych oczach, kobiecych kształtach i obfitym biuście, świetnie podkreślające swoje walory odpowiednimi kreacjami.

Drugi biegun włoskiej kobiecości to stereotypowa mamma - która zawsze przytuli do serca, ugotuje obiad i zrobi pranie. Zaradna, gospodarna i także charakterna. Przyjęło się, że mama jest najważniejszą kobietą każdego Włocha.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Włoskie miasta Włoskie miasta Fot. Shutterstock

Cudowne zabytki

Włosi mają góry, mają plaże, mają wyspy. Poza tym także wspaniałe zabytki i urokliwe miasta i miasteczka. Wenecja, Florencja. Rzym - każde z nich warte jest zwiedzenia. Na dodatek klimat pozwala na wielogodzinne spacery. Najpiękniejsze z włoskich miast, najbardziej naszpikowane zabytkami są jak muzea na świeżym powietrzu (tak się zresztą mówi o Rzymie). A w przerwach w zwiedzaniu można usiąść w kawiarni i wypić espresso - chociaż Włosi piją ją stojąc przy barze - szybko, jakby połykali lekarstwo.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

włoskie samochody włoskie samochody Fot. Materiały firm

Piękne samochody

Nie wnikamy w to, w jakim kraju znajdują się koncerny produkujący znane włoskie marki i gdzie geograficznie mieści się siedziba ich większościowych udziałowców. Włoskie samochody mają styl i piękną linię. Od malutkiego nowego fiata 500, przez lamborghini, ferrari po alfę romeo. I nawet jeśli ta ostatnia marka nie cieszy się opinią niezawodnej i tak ją lubimy. Za wygląd!

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

włoscy projektanci włoscy projektanci Fot. ANDREW WINNING REUTERS, EastNews

Znani projektanci

Ilu włoskich projektantów mody jesteście w stanie wymienić? A pochodzących z Belgii? A z Hiszpanii? Jeśli znacie więcej tych urodzonych we Włoszech to prawdopodobnie dlatego, że designerzy pochodzący z Italii są bardzo wyraziści. Donatella Versace i Valentino żyją równie wystawnie co osoby, które hurtowo kupują ich kreacje. Z twarzy Giorgio Armaniego nie schodzi opalenizna, a Miuccia Prada ma nie tylko wyrazisty styl, ale także poglądy.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

włoskie kino gangsterskie włoskie kino gangsterskie Fot. Mat. prasowe, AKPA

Tajemnicze życie mafii

Włosi mają także silną reprezentację w światowej kinematografii. I nie chodzi nam o wybitnych i zasłużonych dla X Muzy twórców, ale o filmowych bohaterów. Najlepszy mafiozo to włoski mafiozo (chociaż Rosjanie także mają całkiem niezłą reprezentację). "Ojciec Chrzestny", "Chłopcy z ferajny", "Kasyno" czy "Rodzina Soprano" - wszystkie te produkcje zapełniają wyraziści, żyjący tradycjami i włoską kulturą bohaterowie.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

włoskie jedzenie włoskie jedzenie Fot. Ceclonebill, Michael Spencer, Svadilfari, TMAB2003/Flicr.com

Pyszna kuchnia

Co prawda popularna w Polsce włoska kuchnia niewiele ma wspólnego z prawdziwymi wytworami włoskich garnków i patelni, ale w takiej wersji ją znamy i kochamy. Być może w Bolonii nikt nie je spaghetti bolognese, a prawdziwa włoska pizza wcale nie jest na grubym cieście. Nic to! Kluchy, pierożki i desery już lata temu podbiły nasze żołądki.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: