Czytaj z gestów, unikniesz konfliktów

Aż 95 procent informacji o uczuciach i zamiarach drugiego człowieka nasza podświadomość odczytuje z mimiki, gestów i pozycji, czyli z mowy ciała. Mowę ciała bardzo trudno udawać, ciężko się też jej nauczyć. To ona ujawnia, co naprawdę leży nam na sercu.

Każdy z nas miewa gorsze dni, wszystkim mogą się czasem zdarzać "humorki", a stąd już tylko krok do awantury. Ale jest wiele sytuacji, w których konfliktu można uniknąć. Wystarczy uważnie obserwować partnera i nauczyć się języka gestów, bo często mówią one więcej niż słowa. Zamiast zadręczać ukochanego pytaniami - co nieuchronnie prowadzi do kłótni - obserwuj go. Dowiesz się wszystkiego, czego będziesz chciała. Łatwiej też wyczujesz moment, w którym można mu powiedzieć o zepsutej pralce czy kolejnej jedynce waszej pociechy.

Strażnik ust

Jeden z niewielu gestów dorosłych, którego znaczenie jest tak oczywiste jak u dzieci. Dłoń zasłania usta, a kciuk naciska szczękę, jakby mózg podświadomie kazał im powstrzymywać wypowiedziane fałszywe słowa. W jego interpretacji trzeba być jednak ostrożnym. Nie każde skierowanie dłoni do twarzy oznacza kłamstwo. Co ciekawe, gest działa w dwie strony. Jeśli rozmówca zasłania usta podczas twojej wypowiedzi, to sygnał, że uważa, iż ty kłamiesz.

Chciałabyś krzyknąć: "Nie kłam!". Ale to złe wyjście. Lepiej zastanów się, dlaczego nie mówi prawdy. To, że nie wierzysz, że był u swojej matki, nie oznacza, że cię zdradza. Może poszedł z kolegami na mecz i nie chce ci o tym mówić, bo ostatnio miałaś pretensje? Zadawaj rzeczowe pytania i zaznacz, że kłamstwa nienawidzisz najbardziej.

Dłoń ściska nadgarstek

W geście tym człowiek trzyma ręce za plecami, dłoń ściska nadgarstek lub ramię drugiej ręki bardzo mocno, tak jakby jedna ręka miała zablokować drugą. Jest to sygnał frustracji i próba samokontroli. Im bardziej narasta gniew, tym wyżej unosi się ręka wzdłuż pleców.

Kiedy twój partner przyjmuje taką pozycję, już tylko krok do awantury! Bez względu na to, czy to ty doprowadziłaś do tego,

czy nie, spróbuj go uspokoić. Powiedz, że chcesz porozmawiać, ale może warto przełożyć rozmowę na drażliwy temat na później. Kiedy oboje ochłoniecie, inaczej spojrzycie na pewne sprawy.

Pocieranie ucha

Ten gest wykonuje się bez udziału świadomości. W chwili gdy nie chcemy czegoś słuchać, zwykle kierujemy ręce do uszu: pocieramy tył ucha, ciągniemy za płatki uszne albo po prostu bawimy się uchem, podświadomie próbując zasłonić wejście do niego. Może to także oznaczać, że osoba, która wykonuje ten gest, sama chce coś powiedzieć.

Chciałaś mu opowiedzieć coś ważnego, a on znowu cię nie słucha? Nie denerwuj się. Zamiast od razu bombardować go nowinami, zapytaj, jak minął mu dzień. Daj i jemu się wygadać. To na pewno pomoże i sprawi, że się rozluźni i potem dużo chętniej wysłucha tego, co ty masz mu do powiedzenia.

Otwarte dłonie

Gest ten od zawsze kojarzy się z prawdą, lojalnością i otwartością. Zwykle gdy człowiek chce zakomunikować drugiemu: "Chcę być z tobą szczery", mimowolnie rozchyla ramiona, a otwarte dłonie kieruje w stronę rozmówcy. I przeciwnie - chowanie rąk do kieszeni albo za siebie to sygnał, że druga osoba coś ukrywa i nie mówi wszystkiego.

Kiedy właśnie zadałaś swojemu partnerowi trudne pytanie, a on wykonał gest otwartych dłoni, warto mu zaufać. Nie podejrzewaj go o to, że kręci. On jest z tobą naprawdę szczery i pokazuje to całym swoim ciałem. Zdaj się na intuicję i nie szukaj drugiego dna jego wypowiedzi.

Skrzyżowane ręce

Gest zwany także barierą z ramion. Układając jedną lub obie ręce na piersiach, człowiek buduje właśnie swego rodzaju barierę, która staje się po prostu próbą zablokowania nadciągającego niebezpieczeństwa lub niesprzyjających okoliczności. To sygnał, że czuje się zagrożony lub nie czuje się pewnie.

W takiej sytuacji musisz być delikatna. Jeśli już się nakręciłaś, spróbuj się uspokoić. Niezależnie od tego, co powiesz, on pokazuje ci, że i tak będzie na "nie". W takiej sytuacji spróbuj po prostu zmienić temat - może to rozluźni jego skrzyżowane ramiona.

Zacieranie dłoni

To sposób, w jaki ludzie wyrażają pozytywne oczekiwania. Pocierają energicznie dłonią o dłoń, a szybkość, z jaką to robią, sygnalizuje, dla kogo spodziewają się tej korzyści - dla siebie czy dla rozmówcy? Ogólnie rzecz ujmując, jeśli ktoś zaciera dłonie szybko i energicznie, zwykle oznacza to korzyść dla jego rozmówcy.

Przyjrzyj się swojemu partnerowi, kiedy opowiada ci o swoich planach. Nie ignoruj go, bo poczuje się zlekceważony. Jeżeli uważasz, że niepotrzebnie się ekscytuje, nie daj tego po sobie poznać. Porozmawiacie, gdy ochłonie.

Gest oceniający

Symbolem gestu jest zamknięta dłoń spoczywająca na policzku. Gdy podczas wygłaszania mowy słuchacz tylko dotyka dłonią policzka (nie podpiera głowy), okazuje zainteresowanie. Jeżeli natomiast palec wskazujący jest skierowany pionowo do góry wzdłuż policzka, a kciuk podpiera podbródek, oznacza to wyrażanie krytycznej oceny tematu rozmowy.

Jeśli partner zaczyna podpierać głowę lub podtrzymywać kciukiem podbródek, otwórz dłonie i zapytaj: "Co ty o tym sądzisz?". Zmienisz tym postawę rozmówcy - znudzonego zmusisz do działania, a nastawionemu negatywnie pozwolisz na wyrażenie wątpliwości.

Więcej o: