37 rad na 37. urodziny

Dawn Gluskin prowadzi dwie firmy, jest autorką, coachem, mamą i partnerką. Z okazji swoich 37. urodzin daje 37 wskazówek na to, jak sobie życie ułatwiać, zamiast komplikować. Czy jej rady są dobre? Oceńcie same.

Dawn Gluskin zaznacza na samym wstępie, że wszystko co się jej do tej pory przytrafiło - każdy etap, jakie przeszła, trudności, jakie napotkała, sukcesy, które odniosła i porażki, których doświadczyła były jej potrzebne, by ją ukształtować. Bez nich nie byłaby tu, gdzie jest i, chociaż nie miała życia usłanego różami, to nie żałuje niczego.

Jak dodaje, przez te 37 lat zmieniła się bardzo. Z nieśmiałej dziewczynki stała się zbuntowaną nastolatką, później nieco szaloną ale i otwartą na świat dwudziestolatką. Teraz, tuż przed czterdziestką odkrywa uroki macierzyństwa, a jej serce jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Co radzi młodszym? Po kolei.

 

.. Fot. Ryoki/Flickr.com

Fot. Ryoki/Flickr.com

1. Szczęście nie bierze się z zewnątrz, ale ze środka. Nie myśl, że jak "będziesz bogata/po ślubie/na wymarzonym stanowisku" to będziesz szczęśliwa. Nowe buty nie dadzą ci szczęścia, jeśli sama go sobie nie dasz.

2. Bądź wdzięczna za wszystko: za to co dobre, złe, piękne, brzydkie. Całe nasze życie składa się z różnych przeżyć i nigdy nie wiadomo, czy złe nie okaże się początkiem dobrego.

3. Zmieniaj punkt widzenia, a zmienisz sposób, w jaki patrzysz na swoje życie. Stawiaj się w sytuacjach innych osób - to pozwala zachować zdrową optykę i osąd spraw.

4. Będąc szczerą i prawdziwą w stosunku do siebie nie zadowolisz wszystkich dookoła. Lepiej jednak być nielubianą za to jaka jesteś, niż lubianą za bycie kimś kogo tylko udajesz.

5. Świat jest naszym lustrem. To co podoba się tobie w innych, lubisz sama w sobie. Jeśli coś cię w ludziach wyjątkowo denerwuje, to znak, że zmianę musisz zacząć od siebie samej.

6. Ludzie nie pojawiają się w twoim życiu bez powodu. Ale tylko od ciebie zależy czego się od nich nauczysz albo jaką lekcję wyciągniesz z tych spotkań.

7. Nie trać wiary. Nigdy! Wierz, że wszystko będzie dobrze, że jakaś siła (nazwij ją jak chcesz) czuwa nad tobą i nie pozwoli, żeby stało ci się coś złego.

8. Nie bierz niczego zbyt do siebie. Często reakcja ludzi jest odzwierciedleniem ich własnych problemów i wyładowaniem emocji. To, że czasami obrywasz to przypadek, nieprzyjemny zbieg okoliczności. Bądź wyrozumiała.

9. Jest ci źle? Idź na spacer - głęboki oddech w środku lasu potrafi czynić cuda, a kilkukilometrowy marsz pozwala oczyścić myśli.

10. Ludzie zranieni, ranią. Okaż im sympatię - wystarczy nawet z dystansu.

11. Żeby pokonać swoje lęki i słabości musisz mieć odwagę stawić im czoła. Odkryć je i dopiero później pokonać. Na dłuższą metę takie działanie jest bardzo opłacalne.

12. Perfekcjonizm to tylko iluzja. Wyluzuj, daj sobie możliwość popełniania błędów. Dąż do doskonałości, ale nie za cenę własnej radości.

13. Zdejmij klapki z oczu. Nie koncentruj się przesadnie na swoich celach, bo stracisz z oczu ważne wydarzenia i ludzi wokół siebie.

14. Celebruj dążenia. Osiągnięcie celu to nie wszystko. Liczy się droga, którą do nich musisz pokonać. Ciesz się także małymi sukcesami.

15. Wybaczenie często nie zależy od innych, ale od ciebie samej. Wybaczaj często i szybko - zyskasz spokój i poczcie ulgi.

16. Wszyscy mamy intuicję - dając jej dojść do głosu postępujemy zgodnie z najbardziej pierwotnymi instynktami.

17. Bądź autentyczna! Nie ma na świecie drugiej takiej osoby jak ty, nie kryj się ze swoją osobowością.

18. Mamy ogromną moc sprawczą. Wystarczy intuicja, koncentracja i nieustępliwość, a wszystko jest w zasięgu naszych możliwości.

19. Ja mam wewnętrzny blask, ty masz wewnętrzne światło. Są ludzie, którzy swój blask przesłaniają cieniem - nie daj się ich mrokowi.

20. Nie bierz życia zbyt poważnie. I tak nikt nie wychodzi z niego... z życiem. Ciesz się nim, wygłupiaj, baw.

21. Otaczaj się ludźmi, którzy cię kochają i spierają. I rewanżuj im się tym samym: miłością i wsparciem. Szkoda czasu na inne znajomości.

22. Miej wielkie marzenia, dąż do ich realizacji, ale bądź także plastyczna i gotowa na modyfikację planów w zależności od tego, co ci życie przyniesie.

23. Dawanie to sekret otrzymywania. Dziel się swoją wiedzą, miłością, talentami, a zobaczysz, jak chętnie inni odwzajemnią się tym samym.

24. Uważaj, żeby nie brać za dużo. Musisz zachować umiar i równowagę między braniem a dawaniem.

25. Powiedz "tak" wszystkiemu, co poprawia ci nastrój, a "nie" temu, co cię dołuje i przygnębia. Czas płynie nieubłaganie, szkoda marnować go na pogrążanie się w smutku.

26. Przyjaciele potrafią się zmieniać. Jeśli wasza relacja przestała być przyjaźnią - czas, żeby każde z was poszło swoją drogą. Zachowaj dobre wspomnienia i rób swoje.

27. Strach często wskazuje, czego naprawdę chcemy w życiu. Pozwól, żeby stał się twoim kompasem.

28. Pokonywanie słabości działa jak jedna z bardziej uskrzydlających czynności. Udowodnisz sama przed sobą, że możesz osiągnąć wszystko i poprawisz swoją pewność siebie.

29. Bez sprawnie działającej machiny jakim jest nasze ciało, nie osiągniemy wiele. Dbaj o nie, traktuj z miłością. Nie daj się omotać kultowi urody - ważne, żeby ciało było zdrowe, pełne energii i... żebyś to ty się w nim dobrze czuła.

30. Mów tym, których kochasz, że ich kochasz. Rób to często i przekonująco. Twoja miłość, troska i obecność to największy prezent, jaki możesz im zaoferować.

31. Kochaj chwilę - ją na pewno masz. Przeszłość miałaś, a przyszłość nie wiadomo, czy jest ci dana. Ucz się ze wspomnień, bądź pełna optymizmu co do wydarzeń, które niesie los, ale żyj w teraźniejszości.

32. Życie jest pełne wzlotów i upadków. Żeby rozwinąć się w pełni potrzebujemy i jednych i drugich.

33. Inni ludzie należą także do gatunku homo sapiens - macie więc wiele wspólnych cech. Nikt nie jest gorszy ani lepszy. Możemy znajdować się na różnych etapach i różnie radzić sobie z życiem. Postaraj się dostrzegać siebie samą w innym człowieku.

34. Naucz się codziennie dziękować za to, co spotyka cię każdego dnia. Doceń aspekty, które przyjmujesz za pewnik: zdrowie, obecność bliskich osób, własne dokonania.

35. Pamiętaj, że nie jesteś pępkiem świata. Twoje ego może chcieć, żebyś tak siebie postrzegała, ale wyjdź poza takie myślenie. Zobacz świat i ludzi poza końcem własnego nosa.

36. Świat i ludzie potrzebują więcej miłości. Daj im ją!

37. Ty jesteś guru. Przez wiele lat mówiono ci co masz robić, jak myśleć, czym jest sukces. Zacznij myśleć sama i działać wedle swojego planu. Kiedy przestaniesz dostosowywać się do innych będziesz szczęśliwsza!

Więcej o: