Jak wygląda codzienna praca nauczycieli w różnych stronach świata? [ZDJĘCIA]

Na Filipinach dzieci uczą się na korytarzach, w Brazylii bywa, że na pokładzie łodzi, a w Pakistanie w miejscowym parku. Oto szkoły w różnych krajach.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

W Polsce Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października. Z inicjatywy UNESCO Międzynarodowy Dzień Nauczyciela przypada jednak na 5 października. W tym roku minął on pod hasłem "Potrzeba nauczycieli". To forma podziękowania wszystkim nauczycielom, a w szczególności tym, którzy nie bacząc na konflikt w Syrii, pomimo zastraszania w Pakistanie czy ubóstwa w Wietnamie starają się dzieciom zapewnić odpowiednią edukację.

Brakuje wszystkiego - książek, ławek, prądu

Pracy nauczycieli na całym świecie przyjrzeli się fotografowie z agencji Reuters . W ten sposób powstały niezwykłe zdjęcia sal lekcyjnych z różnych zakątków świata. Czasami w szkołach brakuje pomocy dydaktycznych, w innych placówkach nawet ławek czy krzesełek. Niektóre szkoły nie mają prądu. Dzieci uczą się czasem w przepełnionych, małych klasach. Małym uczniom nie przeszkadzają jednak trudne warunki.

Nauczycielka Hanan Aziz wraz z uczniami w obozie dla uchodźców w Mafraq, w Jordanii. Nauczycielka Hanan Aziz wraz z uczniami w obozie dla uchodźców w Mafraq, w Jordanii.  fot. MUHAMMAD HAMED / REUTERS Nauczycielka Hanan Aziz wraz z uczniami w obozie dla uchodźców w Mafraq, w Jordanii. Fot. MUHAMMAD HAMED / REUTERS

Dla przeciwwagi reporterzy uwiecznili też sale lekcyjne, dzieci i nauczycieli z zamożnych państw, gdzie edukacja stoi na bardzo wysokim poziomie. To  dobitnie podkreśla wielkie dysproporcje między różnymi rejonami świata.

Szkoła w Londynie. 9-letni chłopcy pozują do zdjęcia wraz z nauczycielką Suzanne Veitcha podczas lekcji biologii. Fot. Russell Boyce / Reuters

Jedna osoba nagłośniła problem

Na wybór takiej myśli przewodniej tegorocznych obchodów Dnia Nauczyciela miało wpływ wystąpienie Malali Yousafazi. W czerwcu 2015 roku nastoletnia aktywistka wezwała światowych przywódców, aby przyjrzeli się problemom, z którymi borykają się nauczyciele w biedniejszych, narażonych na konflikty zbrojne państwach.

<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Wszystko zaczęło się od bloga

Pakistańska działaczka już kilka lat temu zaczęła prowadzić bloga, na którym opisywała swoje doświadczenia ze szkoły. Dziewczyna głośno mówiła o tym, że talibowie zamykają szkoły prywatne, zakazują edukacji dziewcząt. Za głoszenie swoich poglądów i walkę o zmiany w szkolnictwie została postrzelona w głowę i w szyję przez zamachowców. W 2014 roku dostała Pokojową Nagrodą Nobla, którą w pełni poświęciła na cele charytatywne.

Nauczyciel Kahon Rochel wraz z uczniami szkoły podstawowej w Abidżanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej.Nauczyciel Kahon Rochel wraz z uczniami szkoły podstawowej w Abidżanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. fot. LUC GNAGO / REUTERS Nauczyciel Kahon Rochel wraz z uczniami szkoły podstawowej w Abidżanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Fot. LUC GNAGO / REUTERS

Podziękujmy nauczycielom

Malali Yousafazi udało się zwrócić uwagę UNESCO. Obchody Międzynarodowego Dnia Nauczyciela stały się okazją do podkreślenia roli pedagogów, którzy nie zważając na trudne warunku, starają się uczyć dzieci.

<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Więcej o: