Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
W Polsce Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października. Z inicjatywy UNESCO Międzynarodowy Dzień Nauczyciela przypada jednak na 5 października. W tym roku minął on pod hasłem "Potrzeba nauczycieli". To forma podziękowania wszystkim nauczycielom, a w szczególności tym, którzy nie bacząc na konflikt w Syrii, pomimo zastraszania w Pakistanie czy ubóstwa w Wietnamie starają się dzieciom zapewnić odpowiednią edukację.
Pracy nauczycieli na całym świecie przyjrzeli się fotografowie z agencji Reuters . W ten sposób powstały niezwykłe zdjęcia sal lekcyjnych z różnych zakątków świata. Czasami w szkołach brakuje pomocy dydaktycznych, w innych placówkach nawet ławek czy krzesełek. Niektóre szkoły nie mają prądu. Dzieci uczą się czasem w przepełnionych, małych klasach. Małym uczniom nie przeszkadzają jednak trudne warunki.
Nauczycielka Hanan Aziz wraz z uczniami w obozie dla uchodźców w Mafraq, w Jordanii. fot. MUHAMMAD HAMED / REUTERS Nauczycielka Hanan Aziz wraz z uczniami w obozie dla uchodźców w Mafraq, w Jordanii. Fot. MUHAMMAD HAMED / REUTERS
Dla przeciwwagi reporterzy uwiecznili też sale lekcyjne, dzieci i nauczycieli z zamożnych państw, gdzie edukacja stoi na bardzo wysokim poziomie. To dobitnie podkreśla wielkie dysproporcje między różnymi rejonami świata.
Szkoła w Londynie. 9-letni chłopcy pozują do zdjęcia wraz z nauczycielką Suzanne Veitcha podczas lekcji biologii. Fot. Russell Boyce / Reuters
Na wybór takiej myśli przewodniej tegorocznych obchodów Dnia Nauczyciela miało wpływ wystąpienie Malali Yousafazi. W czerwcu 2015 roku nastoletnia aktywistka wezwała światowych przywódców, aby przyjrzeli się problemom, z którymi borykają się nauczyciele w biedniejszych, narażonych na konflikty zbrojne państwach.
Pakistańska działaczka już kilka lat temu zaczęła prowadzić bloga, na którym opisywała swoje doświadczenia ze szkoły. Dziewczyna głośno mówiła o tym, że talibowie zamykają szkoły prywatne, zakazują edukacji dziewcząt. Za głoszenie swoich poglądów i walkę o zmiany w szkolnictwie została postrzelona w głowę i w szyję przez zamachowców. W 2014 roku dostała Pokojową Nagrodą Nobla, którą w pełni poświęciła na cele charytatywne.
Nauczyciel Kahon Rochel wraz z uczniami szkoły podstawowej w Abidżanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. fot. LUC GNAGO / REUTERS Nauczyciel Kahon Rochel wraz z uczniami szkoły podstawowej w Abidżanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Fot. LUC GNAGO / REUTERS
Malali Yousafazi udało się zwrócić uwagę UNESCO. Obchody Międzynarodowego Dnia Nauczyciela stały się okazją do podkreślenia roli pedagogów, którzy nie zważając na trudne warunku, starają się uczyć dzieci.