Kontrowersyjny spot OLX. "Od kiedy mam jaja, moja pensja skoczyła o prawie 19 procent"

Mimo że Dzień Kobiet już za nami, spot, który z tej okazji stworzył OLX, nadal wzbudza emocje. Został w nim poruszony bardzo ważny temat.

Nagranie OLX zostało opublikowane z okazji Dnia Kobiet. Uwagę przykuwa już sam tytuł: "HIT! ONE ZNALAZŁY SPOSÓB NA SZYBKI AWANS I PODWYŻKĘ. ZOBACZ JAKI!". Co ciekawe, reklama jest elementem szerszej akcji "Bez jaj!". O co w niej chodzi?

Zobacz wideo Niepokojące dane GUS na temat naszych emerytur:

Jaja odmienią karierę?

W trwającym zaledwie półtora minuty wideo wystąpiły m.in. Olga Bołądź, Katarzyna Pakosińska, Olga Kalicka, Agnieszka Rylik i Tamara Arciuch. Bohaterki zadają pytania skierowane do kobiet. Pytają m.in. o to, czy zarabiają mniej, niż powinny oraz o to, czy mimo stażu pracy nadal nie awansowały. 

Nagle jednak następuje nieoczekiwany zwrot. Kobiety zaczynają mówić o... jajach. Jak zdradzają, to właśnie one odmieniły ich karierę - zapewniły lepsze wynagrodzenie i szybszy awans. 

Od kiedy mam jaja, moja pensja skoczyła o prawie 19 procent

- mówi jedna z bohaterek reklamy. 

Bo żeby dostać to, czego chcesz, musisz mieć jaja

- podsumowuje inna. 

Obejrzyj spot OLX:

 

"Nie no bez jaj"

To, co mówią bohaterki reklamy może wydawać się bardzo zaskakujące. Co więcej, spot oburzył wiele osób. Nagranie ma jednak ironiczny przekaz.

Pod koniec reklamy otrzymujemy wyjaśnienie. Główna bohaterka spotu, czyli Olga Bołądź, zdejmuje blond perukę i mówi, o co chodzi w akcji.

Nierówności nadal obecne

Aktorka przypomina o problemie nierówności płac. Naświetla to cykliczny raport GUS "Struktura wynagrodzeń według zawodów". Zgodnie z tymi danymi kobiety w naszym kraju w ośmiu na dziewięć największych grup zawodowych nadal zarabiają mniej niż mężczyźni. Ze spotu dowiadujemy się m.in. że różnica wynosi średnio około 18,5 procent. Stąd też wniosek, że panie przez 68 dni w roku pracują za darmo. 

Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie internetowej kampanii: bezjaj.org.pl. Znajdziecie na niej szczegółowe informacje dotyczące dyskryminacji kobiet w Polsce w sferze zawodowej.

Więcej o: