Dzień Kobiet 2021: kiedy wypada?

Dzień Kobiet 2021 jak co roku obchodzimy w marcu. Kiedy dokładnie przypada święto kobiet i jaka była historia jego powstania?

Kiedy jest Dzień Kobiet?

Kiedy jest Dzień Kobiet 2021? Święto wypada dokładnie 8 marca, czyli w drugi poniedziałek miesiąca. Jest to idealna okazja, aby okazać wdzięczność i szacunek kobietom, nie tylko tym z najbliższego otoczenia, ale wszystkim napotkanym tego dnia. Zwyczaj składania życzeń w tym dniu na dobre wpisał się w tradycję świętowania Dnia Kobiet w naszym kraju. 

Międzynarodowy Dzień Kobiet: skąd wzięło się święto kobiet?

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet nie są związane z radosnym wydarzeniem. Wręcz przeciwnie. Genezy upatruje się w strajkach pracownic fabryk w Nowym Jorku w 1909, gdzie w wyniku pożaru jednej z hal zginęło około 100 pracownic. Wydarzenia nowojorskie były pierwszym krokiem do walki o równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Do dzisiejszego dnia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest wykorzystywany przez organizacje feministyczne do nawoływania do walki o równouprawnienie kobiet i mężczyzn. 

Dokładnie rok po strajkach w USA, w 1910 Międzynarodówka Socjalistyczna z Kopenhagi ustanowiła Dzień Kobiet. Miało to służyć krzewieniu idei równości kobiet i mężczyzn. Święto nawiązywało do starożytnych obchodów Matronaliów - Rzymianie w ten sposób żegnali zimę i obchodzili święto płodności nieodłącznie związane z kobietami.

W Polsce Dzień Kobiet szczególnego znaczenia nabrał w czasach PRL, kiedy to władza chcąc zaspokoić potrzeby ludu celebrowała właśnie takie świeckie okazje. Mimo upadku komuny Dzień Kobiet wciąż jest chętnie obchodzony.

Zobacz wideo Prezenty na Dzień Kobiet, które możesz przygotować sam. Dla przyjemności i smaku!

Dzień Kobiet a Dzień Dziewczyn: kiedy wypada Dzień Dziewczyn?

Młodsze dziewczęta nie koniecznie muszą obchodzić Dzień Kobiet. Jest bowiem także druga data, a mianowicie 11 października, kiedy obchodzimy Dzień Dziewczyn. Jest ona zdecydowanie mniej popularna, jednak każdy powód do świętowania wydaje się być dobrym. Dlatego jeśli dziewczyna jeszcze nie czuje się kobietą, śmiało może obchodzić swój dzień w październiku.  

Dzień Kobiet: dlaczego wypada 8 marca?

Jak już wspomniano, Dzień Kobiet stanowił luźne nawiązanie do rzymskiego święta płodności Matronaliów, które obchodzono 1 marca. Dlaczego więc Dzień Kobiet wypada 8 marca? Otóż strajk nowojorskich robotnic, w którym upatruje się genezy współczesnego Dnia Kobiet, inspirowany był wydarzeniami z 8 marca 1908, kiedy to kobiety zorganizowały potężny strajk, domagając się godnych warunków pracy oraz praw politycznych. I to na pamiątkę tych wydarzeń dziś celebrujemy święto kobiet. 

Dzień Kobiet: kiedy wypada?

Dzień Kobiet jest świętem stałym, które co roku wypada 8 marca. W okresie komunistycznym traktowane było jako święto państwowe, jednak od 1993 roku straciło ono taką rangę i jest traktowane w kategoriach święta zwyczajowego. 

Zobacz też: Prezent na Dzień Kobiet - co kupić? Oto pięć prezentów, które ucieszą większość pań

Więcej o: