Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie? Czas trwania oraz koszt kursu dla narzeczonych

Nauki przedmałżeńskie czekają parę, która zdecyduje się wziąć ślub kościelny lub konkordatowy. Nie odbywają się w każdej parafii. Taki kurs to dobra możliwość na poznanie wybranka. Jest obowiązkowy i nie można z niego zrezygnować.

Przy planowaniu ślubu i wesela warto odpowiednio wcześniej zapisać się na kurs przedmałżeński, gdyż w niektórych przypadkach czas oczekiwania wynosi parę miesięcy. Dla wielu par okres nauk jest bardzo stresujący. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Zobacz wideo Przepis na udany związek według Joanny Przetakiewicz. "Jesteśmy z siebie nawzajem dumni"

Nauki przedmałżeńskie - jak wyglądają?

Podczas takiego kursu narzeczeni lepiej poznają siebie. Zadawane są na nim intymne i prywatne pytania dotyczące praw w małżeństwie, obowiązków, zakładania rodziny, rozwiązywania konfliktów oraz planowania wspólnego życia. Można się spotkać z takimi tematami jak:

  • sakramentalność małżeńska,
  • różnice w przeżywaniu uczuć,
  • trudności w małżeństwie,
  • powołanie chrześcijańskie,
  • cele małżeństwa,
  • przysięga małżeńska,
  • kształtowanie życia rodzinnego.

Ile trwa kurs przedmałżeński?

Nie warto odkładać zapisów na późniejszy czas. W niektórych parafiach nauki nie są prowadzone w każdym miesiącu, dlatego warto zawczasu zapoznać się z panującymi procedurami. Kursy przedmałżeńskie są przeprowadzane w różnych trybach i to od ich rodzaju uzależniony jest czas trwania. 

  • Tradycyjne, czyli kościelne nauki trwają dwa miesiące. Zawierają 10 spotkań. 
  • Weekendowy kurs zajmuje dwa spotkania, każde z nich trwa osiem godzin. W tym przypadku będziemy musieli odbyć na własną rękę wizytę w poradni rodzinnej. 

Uwaga: kursy w formie online nie są uznawane przez parafie. Na zakończenie kursu para otrzymuje specjalne zaświadczenie, które nie posiada czasowego ograniczenia. Z decyzją o ślubie nie trzeba się śpieszyć.

Nauki przedmałżeńskie - koszty kursu dla narzeczonych

W każdej parafii sprawa prezentuje się odmiennie. W większości nie ma oficjalnego cennika za kurs, narzeczeństwo wpłaca kwotę, którą uważa za stosowną. Istnieją parafie, gdzie nauki są bezpłatne. Z grup ślubnych możemy się dowiedzieć, że narzeczeni płacą za kurs od 50 do 100 zł. Nauki w trybie weekendowym wypadają drożej - ceny mogą dojść nawet do 200 zł. Istnieją sytuacje, kiedy narzeczeni są zwolnieni z kursu przedmałżeńskiego. Zależność ta obowiązuje osoby, które miały przygotowania w ramach zajęć z religii w szkole średniej. Przydatne będzie wówczas dla proboszcza świadectwo szkolne. Jeżeli tylko jedna strona posiada takie zaświadczenie, kurs będzie musiał zostać odbyty dla dwojga. Z kursu można skorzystać w dowolnej parafii, niekoniecznie w tej, w której będzie odbywał się ślub. Nauki przedmałżeńskie to dobra okazja dla poznania partnera i jego wartości. Pomoże rozbudować relację w oparciu o solidne fundamenty. Stres związany z kursem jest całkowicie zbędny. 

Więcej o: