Ile żyją żółwie domowe? Rekordzista może poznać twoje prawnuki

Żółwie to ciekawe, choć mniej popularne zwierzątka domowe. Są częstą alternatywą dla psów i kotów, szczególnie dla alergików. Są niekłopotliwe i. długowieczne. Ile żyją żółwie domowe?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Żółwie to egzotyczne, ale popularne zwierzęta domowe. Są uważane za niekłopotliwe, choć nie oznacza to wcale, że można je zostawić samemu sobie. Jak każdy hodowany w domu gad, żółwie wymagają odpowiednich warunków. Nie należy też zapominać, że żółwie są długowieczne.

Izabela JanachowskaIzabela Janachowska w sukience odsłaniającej plecy. "Wow! Najpiękniejsza"

Żółw domowy. Sprawdź, zanim zdecydujesz się na kupno czy adopcję

Choć żółw często traktowany jest jako alternatywa dla psów, kotów czy świnek morskich, nie jest raczej pupilem do głaskania. Jest jednak zwierzęciem egzotycznym i niecodziennym, nawet mimo rosnącej popularności i świadomości dotyczącej tych gadów. I jak na gada przystało, żółw wymaga odpowiednich warunków.

W zależności od gatunku musisz wyposażyć się w terrarium lub terrarium wodne. Żółw lądowy potrzebuje wybiegu poza terrarium, z kolei ten wodno-lądowy wymaga stałego dostępu do filtrowanej i odpowiednio ogrzewanej i napowietrzanej wody. Niezależnie od gatunku, terrarium powinno być odpowiedniej wielkości, na tyle duże, by zwierzę miało swobodę ruchów i dostęp do kryjówek.

W ostatnim czasie Elżbieta II miała pod swoją opieką co najmniej cztery psy.Co się stanie z psami Elżbiety II? Królowa traktowała corgi jak członków rodziny

Ile żyją żółwie domowe? Rekordzista na wolności jest starszy od samochodu...

Żółwie to zwierzęta długowieczne. Jego kupno czy adopcja oznacza więc zobowiązanie na wiele lat. Rekordzista, żółw Jonathan mieszkający na Wyspie Świętej Heleny, w tym roku skończył 190 lat. Żółwie domowe żyją krócej niż te przebywające na wolności, a długość zależy od gatunku, ale też od warunków, jakie zostaną mu zapewnione. Żółwie czerwonolice żyją ok. 35 lat. Żółwie stepowe, jedne z najpopularniejszych gatunków, które spotykamy w domach, żyją średnio 40-50 lat. Rekordzistą wśród domowych pupili jest żółw grecki. Ten może przeżyć nawet ponad 100 lat.

By żółw długo cieszył się zdrowiem, zadbaj o odpowiednią dietę, dopasowaną do gatunku i preferencji żywieniowych. Pamiętaj, że żółwie również potrzebują witaminy D. Jej źródłem mogą być suplementy, specjalna karma lub specjalne lampy, które wpływają na jej produkcję przez organizm. W razie wątpliwości co do opieki lub stanu zdrowia pupila skontaktuj się z weterynarzem.

Więcej o: