Jak zrobić łapacz snów? To proste! Stwórz własną, oryginalną dekorację, dzięki naszej instrukcji

Łapacze snów możemy spotkać wszędzie - jako element dekoracji, motyw tatuażu czy biżuterii. Mało kto zna ich historię i wie, skąd się wzięły. Kojarzymy je przede wszystkim z odstraszaniem złych snów. Wyjątkowy i piękny łapacz snów możesz zrobić własnoręcznie.

Łapacz snów to dość popularny motyw, na który możemy natknąć się wszędzie. Wykorzystuje się go jako element wystroju wnętrz, w dekoracjach ślubnych czy przyjęciach w stylu boho. Chętnie wykorzystywany jest również jako pomysł na tatuaż czy biżuterię. Jak własnoręcznie wykonać oryginalną ozdobę oraz co oznacza?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Domowe peelingi - zrób to sama! [PRZEPISY]

Jak wyglądały tradycyjne łapacze snów?

Choć dziś łapacze snów to najczęściej dekoracje, którym nie przypisujemy głębszego znaczenia, skrywają bardzo ciekawą historię. Pierwotnie pełniły rolę amuletów i były wytwarzane przez plemiona rdzennych Amerykanów. Obręcze robiono z drzewa, najczęściej wierzby. Wewnątrz umieszczano wykonaną z roślinnych włókien lub ścięgien, czerwoną siatkę, która miała symbolizować pajęczynę. Wiąże się to z pewną legendą: babcia, mając pod opieką wnuka, nie pozwoliła zabić mu pająka. Za ochronę odwdzięczyła się jej kobieta-pajęczyca. Zaplotła sieć, która miała chronić starszą panią przed złymi snami. Według wierzeń rdzennych mieszkańców sny bezpośrednio oddziaływały na realne życie.

Dziś łapacze snów to popularna ozdoba i motyw przewodni. Możesz wykonać je własnoręcznie

Handel wymienny sprawił, że łapacze snów szybko zyskały popularność. Już w latach 80. rozpoczęła się ich komercjalizacja. Dzisiejsze wytwory znacznie różnią się od tych pierwotnych, a ich znaczenie uległo zdecydowanemu spłyceniu. Wciąż są jednak piękną dekoracją, którą możemy wykonać własnoręcznie. Będziemy do tego potrzebować:

  • drewnianą obręcz,
  • mulinę lub sznurek,
  • dodatkowych dekoracji: piór, koralików, wstążek, tasiemek i rzemyków,
  • nożyczek i kleju.

Jak zrobić łapacz snów z koralików i sznurka? Instrukcja krok po kroku

  1. Wokół obręczy zaplatamy sznurek. Końcówkę przyklejamy lub zawiązujemy. Następnie, pomiędzy nim, zaplatamy pętelki.
  2. Teraz idealnie na środku wcześniejszych pętelek zaplatamy kolejne. Robimy to równo, co kilka centymetrów.
  3. Czynność powtarzamy wielokrotnie. Tworzymy kolejne pętelki tak, by przypominały pajęczynę i wypełniły całą obręcz. Gdy skończymy, na środku zaplatamy koralik.
  4. Na dole obręczy zaplatamy wstążki, rzemyki lub sznurek. Nawlekamy koraliki, które utrzymujemy w miejscu za pomocą supełków lub kleju. Na końcach doczepiamy pióra. Łapacz snów jest gotowy.
Więcej o: