Gdzie szukać pracy dla emeryta? W tych branżach seniorzy zarobią najwięcej

Inflacja z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższa, a emerytury przysługujące seniorom nie zawsze zaspokajają najważniejsze potrzeby. Gdy zaczyna brakować pieniędzy, niektórzy decydują się na podjęcie pracy, będąc już na emeryturze. Sprawdź, które zawody według statystyk są najlepiej płatne.

W dobie wciąż rosnącej inflacji świadczenia przysługujące emerytom nie zawsze są w stanie zaspokoić ich potrzeby. To sprawia, że niektórzy seniorzy decydują się na podjęcie dodatkowej pracy. Niestety wiek i stan zdrowia mogą stanowić przeszkodę w pewnych branżach. Z tego względu warto zastanowić się, jakie zatrudnienie wybrać, analizując, w których można otrzymać najwyższe zarobki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Gdzie szukać pracy dla emeryta? Wykonując te zawody można dorobić do emerytury

Po przejściu na emeryturę często się okazuje, że kontynuacja pracy na poprzednim stanowisku nie zawsze jest możliwa. Z tego względu emeryci szukają zajęcia w innych miejscach. Jeśli mają taką możliwość, chętnie wykorzystują doświadczenia zawodowe i umiejętności, które zyskali podczas wielu lat wcześniejszej pracy. Najczęstszymi zawodami podejmowanymi przez emerytów jest bycie złotą rączką, opiekunem dla dzieci, ochroniarzem, dozorcą, szatniarzem, korepetytorem, czy kierowcą w dowozie osób. Czasy, w których żyjemy dają też dodatkową możliwość pracy online bez wychodzenia z domu, na przykład jako tłumacz tekstów, czy ich redaktor.

Jaka praca dla emeryta? Oto na jakie zarobki mogą liczyć seniorzy

Dane opublikowane przez Personnel Service wskazują, które zawody wybierane przez emerytów są najlepiej płatne.

 • Złota rączka — od 25 do 50 zł netto na godzinę
 • Korepetytor — od 20 do 50 zł netto na godzinę
 • Opiekun/opiekunka do dziecka — od 20 do 35 zł netto na godzinę
 • Ogrodnik — od 21 do 30 zł netto na godzinę
 • Kierowca w przewozie osób — od 19 do 29 zł netto na godzinę
 • Kasjer — od 15,15 do 19,5 zł netto na godzinę
 • Tłumaczenie i redakcja tekstów — od 15,5 do 17,5 zł netto na godzinę
 • Pracownik magazynu — od 15 do 19 zł netto na godzinę
 • Dozorca — od 14,5 do 16 zł netto na godzinę
 • Sprzątaczka — od 14,5 do 16 zł netto na godzinę
 • Szatniarz — od 14,5 do 15,5 zł netto na godzinę
 • Ochroniarz — od 14,5 do 15,5 zł netto na godzinę

Chcesz dorobić do emerytury? Pamiętaj o limitach!

Decydując się na podjęcie zatrudnienia na emeryturze należy pamiętać o limitach, które zmieniają się co kwartał i są uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia. Z tego wynika, że od 1 września 2022 r. emeryci mogą dorabiać bez obniżenia kwoty emerytury, jeśli przychód nie jest wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Według danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w trzecim kwartale 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 6480,67 zł.

Więcej o: