Piękne wieńce to nieodłączny element bożonarodzeniowych dekoracji. Aby nadać wnętrzom świątecznego klimatu, często decydujemy się na umieszczenie stroików przygotowanych z pachnących, świeżych gałązek. Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyły nasze oko? Oto kilka sposobów, które przedłużą ich trwałość.
Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli decydujemy się na ozdoby wykonane ze świeżych gałązek lub innych leśnych elementów, najlepiej przystrajać nimi podwórko. Wieńce pięknie prezentują się wtedy zawieszone na drzwiach, a świerkowe gałązki cudownie wyglądają oplecione wokół balustrady.
Co, jeśli jednak zależy nam na tym, by umieścić "żywy" stroik we wnętrzu domu? Warto zadbać o odpowiednie umiejscowienie wieńca, by jak najdłużej cieszyć się jego nasyconym, zielonym kolorem. Aby igiełki były jędrne i piękne, należy umieścić stroik daleko od grzejnika oraz kominka. Im dalej od bezpośredniego źródła ciepła, tym lepiej. Stroiki potrzebują też odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniu, by wspaniale się prezentowały. Warto w okresie świątecznym skorzystać z nawilżacza powietrza. Wtedy wieńce nie wyschną, a ich igiełki długo będą zielone.
Masz ochotę samodzielnie przygotować stroik z tego, co znalazłaś podczas spaceru w lesie? Warto odpowiednio przygotować gałązki przed spleceniem ich we wspaniały wieniec. Przytnij ich końcówki, a następnie umieść gałązki w dużej misce lub wannie napełnionej wodą, aby przez noc "napiły się" i zyskały piękny, zielony kolor. Należy też regularnie zraszać stroiki wodą. Szczególnie jeśli będziesz też korzystać z mchu.
Gdy własnoręcznie przygotowujesz wieńce świąteczne, złóż je w taki sposób, by można było co kilka dni namoczyć je w wodzie przez 10-15 minut. Wszelkie elementy, które nie powinny mieć z nią kontaktu, warto zamontować tak, żeby z łatwością można było je zdjąć przed umieszczeniem stroika w wodzie. Ten sposób sprawi, że wieniec przez długi czas będzie zielony, jędrny i pachnący, jeśli co kilka dni dostarczysz mu dostępu do wody.