Baba Wanga była prorokinią na etacie. Miała przewidzieć katastrofę w Czarnobylu i ataki na World Trade Center

Baba Wanga wymieniła sześć katastrof na 2023 rok. Przepowiednie Wangi na 2023 rok - "solarne tsunami" i "ciemne wieki". Przerażające wizje Wangi na nadchodzący rok. To pierwsze artykuły, które pojawiają się po wpisaniu frazy "Baba Wanga" w wyszukiwarce. Jednak to nie będzie kolejny tekst z katastroficznymi wizjami na nadchodzące miesiące. Sprawdzamy, kim była mistyczka, której przerażające przepowiednie od lat pod koniec roku zalewają internet.
Zobacz wideo Dr Oczkoś komentuje palenie książek: Są 3 opcje. Może ktoś oszalał

Mimo że zmarła 26 lat temu jej popularność nie słabnie. Zwłaszcza w Rosji przepowiednie Wangi mają współcześnie wielu zwolenników. Podobno Rosjanie uwierzyli w przepowiednie Wangi w 2000 roku. Wcześnie bułgarska mistyczka miała przewidzieć katastrofę okrętu podwodnego "Kursk". Poza tym w jej wizjach Rosja jawiła się jako wielkie i niezwyciężone imperium. 

Początek wizji

Baba Wanga tak naprawdę nazywała się Wangelija Dimitrowa. Przyszła na świat w 1911 roku w Strumnicy - niewielkim miasteczku, które obecnie znajduje się na terytorium Macedonii Północnej. 

Gdy miała 11 lat wydarzyło się coś, co zaważyło na całym jej późniejszym życiu. W czasie wichury doszło do wypadku, w wyniku którego dziewczyna straciła wzrok. Już jako młoda kobieta doświadczała osobliwych wizji. Pewnego dnia zaczęła mówić ludziom, co ich spotka. Ostrzegała przed niebezpieczeństwami, doradzała też chorym w sprawie ziół, jakie mogą ich uzdrowić.

"Stwórca dał mi inne oczy"

Podobno w kwietniu 1939 roku przewidziała wybuch wojny. Gdy jej wizja się sprawdziła, stała się sławna na całą okolicę. Wkrótce cała Bułgaria mówiła o niewidomej, która jest w stanie prześwietlić ludzki los, a do jej domu zaczęły ściągać tłumy. Wanga mieszkała wówczas w miasteczku Petricz w południowo-wschodniej części kraju. 

Kobieta przez całe życie była bardzo wierząca i twierdziła, że jej wizje są darem od Boga. - Stwórca pozbawił mnie ludzkiego wzroku, jednak dał mi inne oczy, bym zobaczyła świat widzialny i niewidzialny - miała mówić po latach od tych wydarzeń Wanga. 

Zgodnie z jej filozofią los każdej osoby jest określony, ale w pewnych granicach. I ani ona, ani nikt inny nie jest w stanie ich przekroczyć. Jeśli jednak w wizji pojawiają się jakieś warianty działania, ona może podpowiedzieć, który z nich będzie najlepszy. Jednak, gdy ich nie ma, nie jest w stanie udzielić żadnej pomocy. 

Baba Wanga i świat wielkiej polityki

Popularność Wangi rosła z roku na rok. Początkowo konsultowali się z nią członkowie bułgarskiej rodziny królewskiej. Z kolei po jej obaleniu w latach czterdziestych ubiegłego wieku częstymi gośćmi mistyczki stali się politycy rządzącej partii komunistycznej.

 

Zdolności Wangi docenił podobno sam Todor Żiwkow, wieloletni przywódca Ludowej Republiki Bułgarii. Jego córka, Ludmiła, regularnie odwiedzała przepowiadaczkę i była ogromną fanką jej działalności. Kobieta doprowadziła w końcu do spotkania swojego ojca z Wangą. Jak wynika z jego relacji, wizjonerka przypomniała mu o czymś, o czym nigdy wcześniej nikomu nie mówił. W czasie wojny, gdy był partyzantem, chciał popełnić samobójstwo. Zaskoczyło go więc to, że kobieta wspomina o zdarzeniu, o którym wcześniej wiedział tylko on sam.

Kilka lat temu "The Independent" opublikował artykuł na temat współpracy Wangi z ważnymi politykami. Odwiedzało ją wielu notabli - zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Mistyczka pozyskiwała ich zaufanie, dzięki czemu byli oni skłonni do zwierzeń. W ten sposób pozyskiwano ważne informacje, gdyż w domu kobiety zainstalowano podsłuchy. 

 

Wizjonerka zyskała ogromną popularność w Rosji. Jednym z jej największych fanów był Siergiej Michałkow - poeta, autor tekstu hymnu ZSRR. Radziecki artysta miał odwiedzać przepowiadaczkę wielokrotnie. Wśród jej gości znaleźli się też radzieccy wojskowi i politycy. Podobno w tym gronie był nawet Leonid Breżniew, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1964-1982.

Warto wspomnieć, że w wizjach Wangi Rosja prawie zawsze jawi się jako wielkie i niezwyciężone imperium. Istnieją jednak przypuszczenia, że tego typu proroctwa zostały wymuszone przez radziecką propagandę lub zostały przez nią zmyślone. 

Wizjonerka na etacie

W końcu Wanga stała się przepowiadaczką na etacie, ze stałą pensją. W 1967 roku Ludowa Republika Bułgarii zaczęła pobierać opłaty za wizyty u wizjonerki. Osoby z krajów zachodnich za konsultację płaciły 50 dolarów, natomiast obywatele krajów socjalistycznych - 10 lewów. Jednak na tej działalności zarabiało głównie państwo. Miesięczna pensja Wangi wynosiła zaledwie 200 lewów. A jak podają różne źródła, zdarzały się dni, gdy kobieta przyjmowała nawet sto osób. 

 

Trudno potwierdzić, co powiedziała naprawdę

Wanga zmarła w 1996 roku na raka piersi. Wcześniej udało jej się spisać losy ludzkości. Największe zainteresowanie wizjami bułgarskiej mistyczki nastąpiło po wybuchu wojny w Syrii. Zgodnie z jej słowami konflikt ten miał być początkiem końca świata, co zaskakuje, gdyż według jej innej przepowiedni ma on nastąpić dopiero w 5079 roku.

Kilka lat temu głośno było też o wizji Wangi, zgodnie z którą na Europę mieli najechać muzułmanie, a stary kontynent miał przestać istnień do końca 2016 roku. Jeszcze wcześniej, bo w 2010 roku, miała wybuchnąć III wojna światowa. Dodatkowo według Wangi Barack Obama miał być ostatnim prezydentem Stanów Zjednoczonych. 

Wizjonerce podobno udało się przewidzieć wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu, ataki na World Trade Center, tsunami w 2004 roku oraz Brexit. Trudno jednak obecnie potwierdzić, co tak naprawdę powiedziała mistyczka. Możemy spotkać się między innymi z opinią, że liczne jej wizje zostały przeinaczone. Poza tym ona sama była niepiśmienna i posługiwała się dialektem trudnym do zrozumienia dla większości kontaktujących się z nią osób. I co podkreślają krytycy, Wanga nie podawała zazwyczaj szczegółów. A to z kolei stwarzało doskonałe pole do nadinterpretacji jej słów. 

 

Źródła:

  • https://www.nytimes.com/1995/04/05/world/rupite-journal-for-a-revered-mystic-a-shrine-now-of-her-own.html
  • https://www.independent.co.uk/news/world/baba-vanga-who-is-the-blind-mystic-who-predicted-the-rise-of-isis-a6765071.html
  • https://www.newsweek.pl/historia/baba-wanga-i-tajemnice-sugestologii/dvkm727

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: