Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według badań blisko 80% psów je trawę. Z czego wynika to zachowanie? Odpowiedzi jest kilka. Czasami jest to kwestia zachcianek pupila, jednak w niektórych przypadkach może to być oznaka poważnych problemów ze zdrowiem.
Według behawiorystki i zoopsycholożki Sary Wacławik z portalu pethomer.com, większość psów po prostu lubi smak trawy. Tak samo, jak w przypadku ludzi, czasem nasze pupile mają zwykłą ochotę na przekąskę. Skubanie źdźbeł nie musi także oznaczać braków w diecie zwierzaka, czy głodu. Nawet jeśli dbamy o jego odżywianie, podając mu karmę z najwyższej półki, pies i tak zwykle będzie rozkoszował się smakiem zieleniny na spacerze. Nie oznacza to jednak, że należy kompletnie zignorować to zachowanie. Czasami, może oznaczać problemy ze zdrowiem pupila.
Choć zjadanie trawy zwykle wynika z zachcianek pupila, w niektórych przypadkach może być oznaką złego stanu jego zdrowia. Uważnie obserwuj zachowanie psa, po spożyciu zielonej przekąski. Czasami, czworonogi jedzą trawę w celu wywołania wymiotów. Ostre i suche źdźbła podrażniają ich gardło, przez co zmuszają się do zwracania posiłku. Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie masz się o co martwić. Jest to całkowicie naturalny proces. W przypadku, w którym twój pies robi to regularnie, koniecznie zabierz go do weterynarza.
Jedzenie trawy może mieć jeszcze jedno znaczenie. Skubanie źdźbeł jest częstym zachowaniem zwierząt zmagających się z pasożytami. Trawa ma za zadanie w naturalny sposób pozbyć się niechcianych organizmów z przewodu pokarmowego. Jeśli podejrzewa, że twój pies mógł się nimi zarazić, skonsultuj się z weterynarzem.